Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Nasza szkoła jest placówką, której strona internetowa jest zgodna z Ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (tj. Dz. U z 2019 r., poz. 848).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to projekt wieloletni, uchwalony przez Radę Ministrów na lata 2016 – 2020. Jego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. We wrześniu 2017 roku V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza przystąpiło do programu – Priorytet 3, pozyskując środki finansowe w wysokości 15.000 zł na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

Projekt stał się doskonałą okazją do zakupu książek atrakcyjnych dla uczniów. Dzięki otrzymanym środkom z budżetu państwa oraz środkom własnym, księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 670 woluminów – nowości wydawnicze oraz lektury, służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. V LO w Częstochowie jako jedna z nielicznych szkół średnich uzyskała wsparcie w ramach programu. Wśród nowości wydawniczych zakupionych w ramach projektu znalazły się tytuły z zakresu: literatury pięknej (klasyka, poezja), literatury młodzieżowej, fantasy, kryminały, thrillery, powieści obyczajowe, książki z dziedziny psychologii, pedagogiki, informatyki, muzyki, architektury, historii sztuki, malarstwa, dziennikarstwa oraz poradniki dla młodzieży.

W zamian za otrzymane fundusze szkoła spełniła wszystkie wymagania zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Jednym z nich było zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Uczniowie wybierając temat, formę oraz sposób prezentacji projektu wykazali się kreatywnością, niejednokrotnie zaskakując nauczycieli i uczniów, poznając przy tym nowe książki.

Zobacz zdjęcia i przeczytaj o naszych projektach!!!

W ramach projektu - "Nie tylko ze szkolnych lektur" uczniowie klasy IA uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela języka polskiego mgr D. Zielińską, w czasie których dyskutowano na temat przeczytanych w ostatnim czasie książek, obowiązkowych lektur, czy też ciekawych książkowych blogów. Uczniowie wyrażali swoje stanowiska odpowiadając na szereg pytań, które padły w czasie dyskusji.

W ramach Narodowego Programu Rowoju Czytelnictwa dnia 14.12.2017 r w klasie IE odbyły się, zgodnie z zapisami podstawy programowej, zajęcia z retoryki i erystyki. Sztuka przemawiania do łatwych nie należy. Trzeba nie tylko ładnie mówić, należy również dobrać stosowne argumenty i zapanować nad swoimi gestami, pamiętając, że „mowa ciała” ma też znaczenie. Retoryka to dziedzictwo świata starożytnego – znakomitymi mówcami byli np. przedstawiciele rzymskiego senatu. Najczęściej przemówienie, jako formę wypowiedzi, kojarzymy z polityką. Do historii przeszły słynne przemówienia pastora Martina Luthera Kinga, prezydenta Johna Kennedy’ego, czy też premiera Tadeusza Mazowieckiego. Aby przemawiać w przyszłości tak jak oni, należy od czegoś zacząć. Klasa IE uczyniła właśnie pierwszy krok w tym kierunku.

Koniec roku szkolnego nie oznacza końca pracy. Przekonała się o tym nasza klasa, ówczesna ID. Grupa ta, choć nieliczna, bo licząca zaledwie 20 uczniów silnie angażuje się w życie szkoły. Możemy powiedzieć o sobie, iż jesteśmy osobami bardzo pomysłowymi, ambitnymi i pracowitymi. Wpadliśmy więc na pomysł ozdobienia naszej szkoły. Z pomocą przyszedł nam nasz ulubiony nauczyciel historii i wiedzy o kulturze - mgr Jarosław Sobkowski.

Dzięki ogromnej "burzy mózgów", wpadliśmy na pomysł wykonania witrażu nad drzwiami wejściowymi naszej szkoły. Początkowe niedowierzanie i niewielka wiara w nasze klasowe możliwości sprawiły, że organizacja wszystkich niezbędnych przedmiotów trwała przeszło dwa tygodnie. Pomimo trudności i kwestii finansowych, które były zbyt wysokie jak na nasze oczekiwania, udało nam się znaleźć rozwiązanie. Na ostatnią chwilę zamówiliśmy w internecie potrzebne nam narzędzia i farby.

 

Nauczyciele ciągle poszukują sposobów zachęcających uczniów do sięgania po książki, do zainteresowania się literaturą lub po prostu do aktywnego włączenia się w życie szkoły. Co oznacza, że my - nauczyciele szukamy każdego dnia sposobów motywowania uczniów, także takich, które niekoniecznie będą miały formę konkursu czy też międzyklasowej rywalizacji. Zazwyczaj szkolne działania skierowane w takim właśnie celu skupiają garstkę osób - pasjonatów. Postanowiliśmy więc zaangażować do naszej "śpiewającej akcji" wraz z pomysłodawcą przedsięwzięcia nauczycielką języka angielskiego mgr Marzanną Gromotowicz - Dylana Hutchinsona (stypendystę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i jednocześnie przyjaciela naszej szkoły) oraz uczniów klasy IC. Zaproszenie zostało przyjęte i w dniu 8 listopada 2017 r. serce akcji "Czytamy po polsku i angielsku śpiewająco" biło w sali nr 22.

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie