Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zdrowie to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego. Jak bardzo jest ono dla nas ważne, możemy przekonać się właśnie teraz, kiedy w obawie przed wirusem robimy wszystko, aby nie zachorować i przetrwać czas epidemii. Czy jednak zawsze postępujemy zgodnie z wytycznymi zdrowego stylu życia? Czy w trosce o zdrowie zawsze postępujemy właściwie? Z jednej strony kupujemy witaminy, karnety na siłownię, używamy drogich kosmetyków, jemy warzywa i owoce, podczas gdy z drugiej, powszechnie stosujemy używki, a wolny czas najchętniej spędzamy przy grillu, aktywność ograniczając jedynie do uczestnictwa w mediach społecznościowych i serfowania po internecie. Wieczorami przed ekranem odbywamy maraton serialowy, nie rzadko chrupiąc przy okazji przekąski z pobliskiej „Żabki”. Nie zwracamy uwagi na rodzaj paliwa, który wykorzystujemy w przydomowych kotłowniach, a głównym kryterium w jego stosowaniu jest cały czas cena,  a nie  jakość. Samochodów używamy powszechnie, czasami bez potrzeby, podczas gdy z roku na rok, szczególnie  w okresie zimowym jakość powietrza jest coraz gorsza. Ekolodzy, naukowcy, lekarze biją na alarm, bo to właśnie nasz styl życia jest przyczyną chorób układu krążenia i nowotworów, które są najczęstszą przyczyną zgonów.

Bardzo zabolał mnie fakt, że moja siedmioletnia kotka Balbina straciła lewy górny kieł. To znak, że się starzeje. Cieszę się jednak, że mimo ubytków w uzębieniu pozostaje zdrowa i chętnie uczestniczy w codziennych aktywnościach życiowych. My ludzie, też tracimy zęby z wiekiem. Aż strach pomysleć, że nasi przodkowie dożywali zaledwie czterdziestu lat ze względu na pokaźne straty w zasobach jamy ustnej. Po prostu gdy wypadały im zęby nie mogli przyjmować stałych pokarmów i najzwyczajniej umierali z wycieńczenia.

  

W dzisiejszych czasach ogromnym problemem staje się zużyta elektronika, szczególnie składowana w nieodpowiednich miejscach często zagrażających środowisku i zdrowiu człowieka. Dlatego V LO bierze udział w akcji ekologicznej pt. „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, która będzie trwała do 16 listopada (środa).

4 października nasza szkoła czynnie zaangażowała się w akcję „Sprzątamy dla Polski”. Uczennice klasy IIf wraz z wychowawczynią zbierały i segregowały śmieci na terenie Lasku Aniołowskiego. Dziewczyny założyły na siebie żółte, zielone i niebieskie ubrania chcąc kolorystycznie podkreślić rolę segregacji odpadów. Dzięki zaangażowaniu klasy zebranych zostało kilka worków z butelkami szklanymi, z metalami i tworzywami sztucznymi oraz z odpadami zmieszanymi.

Zobacz zdjęcia!!!

aids2

Obchody „Światowego dnia AIDS“, który przypada na 1 grudnia są tradycją V LO. Wielokrotnie zachęcaliśmy młodzież do przygotowania na tę okazję plakatów, prezentacji i prelekcji.

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie