Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 • a15.jpg
 • a48.jpg
 • f12.jpg
 • f20.jpg
 • h30.jpg
 • k1.jpg
 • k15.jpg
 • k17.jpg
 • k41.jpg
 • m15.jpg
 • n40.jpg
 • n41.jpg
 • n47.jpg
 • o10.jpg
 • o13.jpg
 • p50.jpg
 • p60.jpg
 • r4.jpg
 • r6.jpg
 • r78.jpg
 • s3.jpg
 • st03.jpg
 • st09.jpg
 • st10.jpg
 • t10.jpg
 • w19.jpg
 • w36.jpg

 

W dniu 13 listopada 2017 r. zespół nauczycieli naszego liceum w składzie: dyrektor szkoły mgr Andrzej Rydz oraz nauczycielka języka angielskiego mgr Anna Kurzacz i nauczyciel informatyki mgr Grzegorz Purgal udali się z wizytą do greckiego miasta Ioannina w ramach projektu pt. "Motywacyjny most wsparcia czyli partnerstwo międzynarodowe na rzecz wzmacniania potencjału szkoły". Przypominamy, iż projekt ten otrzymał akceptację do realizacji w ramach unijnego programu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacyjnej”. Projekt jest realizowany w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).


Przez trzy dni (14.11-16.11.2017r.) poznawaliśmy 11th Junior High School mieszczącą się na obrzeżach Ioanniny - malowniczego miasteczka w północnej Grecji. Koordynatorka projektu ze strony szkoły partnerskiej wraz z grupą zaangażowanych nauczycieli wprowadzili nas w realia szkoły. Mieliśmy okazję obejrzeć cały budynek, począwszy od sekretariatu i gabinetu dyrektora poprzez pokój nauczycielski, pracownie: komputerową, matematyczną, fizyczno-chemiczną i biologiczną wraz z ich nowoczesnym wyposażeniem. Ponadto zostaliśmy zaproszeni na obserwacje kilku lekcji, tj. matematyki, chemii, informatyki i języka angielskiego. Pomimo, że odbywały się one w języku greckim, doskonale poczuliśmy atmosferę zajęć. Zobaczyliśmy zachowanie, reakcje uczniów i sposób pracy nauczyciela.

Oprócz powyższych działań odbyliśmy szereg rozmów z dyrektorem szkoły i nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Pytaliśmy o nurtujące nas kwestie, czyli m.in. motywację do nauki przedmiotów ścisłych czy frekwencję uczniów, w odpowiedzi uzyskując wyczerpujące i pomocne wyjaśnienia. Na szczególną uwagę zasługują metody stosowane przez nauczyciela biologii, chemii i fizyki (w jednej osobie), który poza tym, że dysponuje nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi w swojej pracowni, posiada również zdolności artystyczne. Nie bez związku okazują się one bardzo użyteczne w pracy ścisłowca. Jako dowód można przytoczyć pomysł na własnoręczne ulepienie z plasteliny np. narządu ludzkiego i umieszczenie go na pierwszej ławce lub w innym widocznym miejscu.

Uczniowie zawsze wykazują żywe zainteresowanie nowym obiektem w pracowni, dociekają co to jest, zadają inne pytania związane z obserwowanym przedmiotem i w ten sposób samoistnie zaczyna się dyskusja, w myśl zasady, od ogółu do szczegółu. Zaintrygowało nas także pewne zdanie wypowiedziane przez nauczycielkę matematyki - bardzo doświadczonego pedagoga, która wzorem swoich antycznych przodków, zdaje się być doskonałym taktykiem i filozofem: „Idę powoli, ponieważ się spieszę”. Sentencję tę uczniowie słyszą, kiedy są zbyt niecierpliwi, zbyt szybko chcą rozwiązać zadanie i w rezultacie popełniają błędy.

Jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, które także znajdują się w obszarze naszego zainteresowania, dowiedzieliśmy się, że greccy uczniowie rzadko opuszczają lekcje i chętnie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Jednak to co nas najbardziej zaskoczyło, to fakt, że w Grecji istnieje całkowity, odgórny zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkole przez uczniów.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Poza pobytem w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić Ioanninę i jej okolice. Było to kolejne fantastyczne i zaskakujące doświadczenie, jako że zobaczyliśmy Grecję, której większość nas Polaków nie zna. Ioannina - 65 tys. miasto niedaleko granicy z Albanią to stolica regionu Epirus. Leży nad jeziorem, w otoczeniu gór, jest pełne urokliwych kamieniczek, wąskich ulic, kafejek, a góruje nad nim zamek - dawna siedziba bohatera Epirejczków - Ali Paszy.

Z żalem, ale bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia, pożegnaliśmy się z naszymi greckimi gospodarzami i piękną Ioanniną. Liczymy, że i my będziemy mieć szansę przyjąć nowopoznanych greckich przyjaciół w Częstochowie i ugościć ich w naszej szkole.

Dyrektor szkoły: mgr Andrzej Rydz, mgr Anna Kurzacz, mgr Grzegorz Purgal

 

(W galerii znajdują się zdjęcia z wizyty nauczycieli naszej szkoły w greckim mieście Ioannina)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie