- Szczegóły
- Odsłony: 268
V Liceum Ogólnokształcące już od 2014 bierze udział w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej, uczestnicząc w kolejnych cyklach filmowych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna, wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN.
W roku szkolnym 2020/21 udział naszej szkoły w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej musiał został zawieszony z powodu pandemii, jednak w tym roku klasy filmowe IIIg, IIIf i IIa uczestniczą w projekcie. Uczniowie mogli obejrzeć następujące filmy:
Zobacz zdjęcia!!!
Czytaj więcej: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - rok szkolny 2021/2022
- Szczegóły
- Odsłony: 937
Nasza szkoła jest placówką, której strona internetowa jest zgodna z Ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (tj. Dz. U z 2019 r., poz. 848).
Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej opiera się na cyklicznych zajęciach edukacyjnych w miejscowym kinie studyjnym oraz na warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Umożliwia uczestnikom spotkanie zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną, rozwija ich wrażliwość, przygotowuje do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. W ramach zajęć szkolnych uczniowie mają okazję obejrzeć filmy wybitne, często niedostępne w popularnym kinie komercyjnym i wysłuchać wykładu ułatwiającego odbiór i zrozumienie dzieła. Prelekcja przygotowana przez znawców filmu wprowadza widzów w problematykę filmu, zwraca uwagę na istotne aspekty, umożliwiające bardziej wnikliwą analizę. Każdy cykl niezmiennie cieszy się wielkim uznaniem wśród młodzieży.
Czytaj więcej: Nasz udział w projekcie: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
- Szczegóły
- Odsłony: 1902
Ośrodek Kultury Filmowej "Iluzja" w Częstochowie od dłuższego czasu organizuje dla młodzieży z częstochowskich szkół pokazy filmów o różnej tematyce. Jest to świetna inicjatywa, szczególnie dla tych uczniów, którzy chcą dobrze przygotować się do matury z języka polskiego. W tym roku szkolnym filmy dotyczą tematyki wojennej. Klasy IIA, IIB i IIF wraz z nauczycielkami języka polskiego: mgr Ż. Sodułą i mgr K. Kosel, bardzo chętnie uczestniczą w comiesięcznych projekcjach.
- Szczegóły
- Odsłony: 1362
W środę 17 października klasy IE i IIB udały się pod opieką mgr Żanety Soduły i mgr Krystyny Kosel w ramach Horyzontów Edukacji Filmowej do OKF-u na film sfabularyzowano-dokumentalny pt. "Cezar musi umrzeć". Został on wyreżyserowany przez braci Paula i Vittoria Taviani. Jest to zapis eksperymentu z udziałem więźniów jako aktorów, przeprowadzonego w rzymskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Wystawili oni sztukę inspirowaną dramatem Williama Szekspira pt. "Juliusz Cezar".
- Szczegóły
- Odsłony: 1583
Temat ludzkiego cierpienia wywołuje w nas smutek, ale też zmusza do refleksji. Jedyne, czego możemy być pewni to śmierć, która przeważnie nastaje nieoczekiwanie, ale czasami człowiek wie. Jak to jest oczekiwać na śmierć? Wiedzieć, że to lada dzień, lada chwila i nie móc nic z tym zrobić? Jak czuli się członkowie sonderkommando, oddziału do wykonywania "zadań specjalnych" w Auschwitz-Birkenau? Na te pytania starał się odpowiedzieć Laslo Nemes, reżyser oscarowego dzieła, jakim jest film "Syn Szawła".
Czytaj więcej: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - „Syn Szawła”