- Szczegóły
- Odsłony: 2233
V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie jest jedną z niewielu szkół w Częstochowie, która oferuje profil odpowiadający potrzebom oraz pozwalający pielęgnować i rozwijać zainteresowania dziennikarskie uczniów. Mowa o profilu z rozszerzoną nauką przedmiotów humanistycznych i języków obcych, na którym dodatkowo uczniowie realizują obok tradycyjnych, dwa przedmioty: edukację dziennikarską oraz edycję i korektę tekstów. Zajęcia te rozwijają zdolności kreacyjne i pisarskie uczniów, umiejętności pracy w grupie, pogłębiają też wiedzę o szeroko rozumianych mediach. Lekcje często związane są z wystąpieniami publicznymi, dlatego tak ważnym elementem edukacji jest umiejętność opanowania tremy, co przekłada się na wysoce rozwinięte możliwości perswazji.
Uczniowie nie ograniczają się w dziedzinie dziennikarstwa jedynie do zajęć szkolnych. Często i chętnie prezentują swoje przemyślenia na stronach internetowych, portalach społecznościowych, forach, blogach, piszą o problemach ludzi młodych, dzielą się z czytelnikami swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami.
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych dziennikarsko-medialnych pod nazwą: "Redagowanie szkolnego portalu internetowego". W czasie odbywanych zajęć na bieżąco prowadzą prace edytorskie, pisząc liczne artykuły prasowe. Mają też okazję poznać nowe programy komputerowe niezbędne do edycji i składania tekstu oraz doskonalą zdobyte umiejętności. Dokumentują też imprezy odbywające się w szkole i poza nią, piszą sprawozdania, robią zdjęcia, kręcą krótkie filmy wideo. Efekty swoich prac publikują po odpowiedniej obróbce graficznej na naszej stronie: www.vmickiewicz.pl
- Szczegóły
- Odsłony: 1031
Przed Wami rocznik informacyjny V LO „Info-Micek”, w którym znajdują się teksty uczniów z różnych klas dziennikarskich. Zawód dziennikarza to nie tylko przekazywanie informacji, to także dbałość o kulturę języka. Profil dziennikarski jest dla uczniów, którzy interesują się mediami, polityką, rozrywką i reklamą. Dziennikarz jest odważny, kreatywny, ma obowiązek wypowiadania się w mowie i piśmie staranną, piękną polszczyzną, a na dodatek posługiwania się językami obcymi (wszak dziennikarze często podróżują w różne zakątki świata, bywa, że nawet w te najbardziej niebezpieczne).
Aby stać się dobrym dziennikarzem, należy wcześniej przyswoić sobie szeroką wiedzą historyczną i społeczno-polityczną niezbędną do pracy w tym zawodzie. Nie wystarczy tylko zdobyć informację, trzeba umieć ją również rozplanować, zaproponować ciekawy, rzucający się w oczy tytuł. Tego wszystkiego uczą się młodzi adepci dziennikarstwa w naszym Liceum. Przed wami pierwsze próby naszych młodych dziennikarzy.
Rok szkolny 2019/2020
Zobacz nr 1 gazetki: "Info-Micek"
Rok szkolny 2020/2021
Zobacz nr 2 gazetki: "Info-Micek"
Zobacz nr 2 gazetki "Info-Micek"
Rok szkolny 2021/2022
Zobacz nr 3 gazetki: "Info-Micek"
Rok szkolny 2021/2022
Zobacz nr 4 gazetki: "Info-Micek"
mgr Margarita Janik
mgr Justyna Rakus
- Szczegóły
- Odsłony: 1179
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku. Może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Depresję powinno się leczyć, gdyż nieleczona powoduje utrwalanie się niektórych objawów, a czasem wytworzenie tzw. osobowości depresyjnej. Osoba, która mierzy się z tą chorobą, gorzej radzi sobie z codziennymi sprawami, pewne sytuacje mogą ją przerastać.
Zapraszamy do przeczytania felietonu Kingi Messyasz z kl. IIJ - "Niewidzialna choroba – depresja", w którym przybliża ten niewątpliwie trudny temat swoim równieśnikom.
- Szczegóły
- Odsłony: 1003
W przeszłości było wiele książek zakazanych z różnych względów. Hipotetycznie mogły zaniżać morale społeczeństwa, poglądy w nich były niezgodne z poglądami rządu lub ideologie w nich przedstawione mogły być szkodliwe. Kościół również miał i ma książki, których zabrania czytać, tłumacząc to ukazaniem kościoła w złym świetle lub propagujące okultyzm i satanizm. A jakie książki były zakazane lub są nadal w niektórych państwach? Dzisiaj postaram się je wam przedstawić.
Czytaj więcej: Czy niektóre książki powinny być zakazane? - felieton
- Szczegóły
- Odsłony: 222
Czym są „wielkie i małe kwantyfikatory”? Co kryje się pod pojęciem „poziomów autentycznych”? Jak rozpoznać manipulację w różnego rodzaju tekstach medialnych? Na te m.in. pytania odpowiedź uzyskać mogli uczniowie klas IB i IIA, którzy pod opieką nauczycieli dr Iwony Wołyniec, mgr Jarosława Sobkowskiego i dr Jarosława Cieślaka, w dniu 07.12.2022 mieli możliwość wysłuchać wykładu dra Leszka Będkowskiego zatytułowanego „O kilku aspektach manipulacji w tekstach medialnych”.
Zobacz zdjęcia!!!