Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Image Dzięki współpracy naszej szkoły z Ambasadą USA w Warszawie miałam możliwość uczestniczyć w konferencji 'Students Guide to Study in the USA', która odbyła się 24 listopada 2009 roku w Warszawie.

Ponieważ temat wzbudza powszechne zainteresowanie sala była wypleniona do ostatniego miejsca. Wśród zainteresowanych byli zarówno ci, którzy w stu procentach przekonani są, że właśnie tam chcą studiować i przyszli uzupełnić swoja wiedzę. Ale byli również tzw. niezdecydowani, którzy póki co rozważają taką możliwość i szukali pomocy i informacji o tym, od czego powinni zacząć. 
Droga do realizacji tych ambitnych marzeń okazuje się jednak trudniejsza i bardziej skomplikowana niż by się mogło wydawać. To ogromne wyzwanie, któremu sprostają jedynie najbardziej wytrwali. I o to właśnie chodzi szkołom amerykańskim, aby właśnie takie osoby do siebie przekonać. Zapewne wielu z Was kiedy słyszy o uczelniach amerykańskich od razu myśli o Ivy Leauge (Liga Bluszczowa).

Sama również miałam takie podejście. Jednak, co wielokrotnie było podkreślane na konferencji, Stany Zjednoczone to nie tylko Harvard, Yale, czy Princeton. To 4500 uczelni oferujących studia Undergraduate oraz 1700 oferujących studia Gradute, na których można wybrać jeden z 600 kierunków! Każdy może więc znaleźć coś dla siebie i wszyscy mają szanse, wystarczy tylko trochę wysiłku i dużo, dużo papierkowej roboty.

Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać obecnych studentów uczelni amerykańskich przebywających Polsce na wymianie oraz zadawać im liczne pytania. Studenci bardzo zachwalali uczelnie w USA. Podkreślali szeroki wachlarz możliwości, przebogatą ofertę zajęć pozaszkolnych, wyjątkowego i indywidualnego podejścia do studenta, a przede wszystkim faktu, iż w Stanach Zjednoczonych można przenosić się na inne kierunki dowolną ilość razy i nie stanowi to żadnego problemu..

Ostateczna decyzja o naszym kierunku studiów ma miejsce dopiero na koniec 2 roku. Dzięki temu studenci mają możliwość poznania wielu dziedzin i odnalezienia tej jedynej, w której będą się czuli najlepiej. W drugiej części spotkania pani Maria Brzostek z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie opowiedziała o finansowaniu edukacji w Stanach Zjednoczonych. Wiele uczelni, oferuje ogromną ilość stypendiów (najwyższe stypendia przyznają uczelnie prywatne). Ponieważ studia w USA są drogie, uczelnie oferują wysokie dofinansowania, czasem nawet sięgające pełnej kwoty należnego czesnego.

Jedynym, co nie znaczy, że prostym warunkiem, jest przekonanie uczelni jak dobrym jest się studentem. Wysokie wyniki egzaminów, szczególne osiągnięcia (sportowe – stypendia dla sportowców) są bardzo znaczące przy ubieganiu się o stypendium. Kolejną bardzo ważną sprawa są wymagania uczelni. O tym jak najlepiej przygotować swoją aplikację mówiła pani Magda W?cisz.

Najważniejszą rzeczą jaką uczeń musi zrobić to zdać egzaminy SAT lub ACT. Ten pierwszy jest bardziej popularny. SAT to test, który muszą zdać wszyscy uczniowie startujący na uczelnie amerykańskie, także Amerykanie. Obcokrajowcy muszą dodatkowo zdać test językowy, którym najczęściej jest TOEFL. Oprócz egzaminów bardzo ważny jest ‘essay’, który powinien być „naszym najlepszym wypracowaniem w życiu”. Ten list motywacyjny jest bardzo ważny. Podkreślano, że bywa ważniejszy niż same wyniki testów.

Od niego w głównej mierze zależeć będzie czy dana osoba dostanie się na uczelnie czy nie. Poza tą wypowiedzią pisemną wymagane są też 3 listy rekomendacyjne od trzech profesorów, oraz wykaz ocen ze wszystkich trzech lat liceum. Uczelnie przywiązują również duża uwagę do tego czy osoba ubiegająca się do nich udziela się w zajęciach czy organizacjach pozaszkolnych takich jak np. wolontariat czy zajęcia pomagające rozwijać nasze pasje. 
Świadczy to o wszechstronności ucznia. O tym, że jest zaangażowany w wiele innych zajął a mimo to nadal jest bardzo dobrym uczniem. Uczelnie bardzo cenią takie osoby. Temat studiów w USA jest niezwykle obszerny i mogłabym tu napisać kilkustronicowe opowiadanie, myślę jednak, że przekazałam Wam wszystkie najważniejsze informacje, na które zwrócono uwagę na konferencji w Warszawie.


Klaudia Kaźmierczak klasa IIC
   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie