Drukuj
Odsłony: 1722

We wtorek 12 marca klasy trzecie V LO im. A. Mickiewicza udały się do Akademickiego Centrum Kultury – Klubu Politechnik, aby obejrzeć dramat Sławomira Mrożka „Tango”, wystawiony na scenę przez aktorów z krakowskiego Teatru „Norma”. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na widownię, aby odnaleźć swój rząd i wygodnie zasiąść w fotelach. Tuż po godzinie 9:00, przy dźwiękach „La Cumparsity”, rozpoczął się wyczekiwany przez nas spektakl „Tango” w reżyserii Jerzego Hojdy, który podejmuje problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie.

Akcja dramatu rozgrywa się w rodzinnym domu Stomila, w mieszkaniu, które stanowi zbiorowisko najróżniejszych przestarzałych, chaotycznie porozrzucanych, sprzętów i przedmiotów. Rodzina żyje historią nagromadzoną w ich domu. Świat, w którym żyją, jest całkowicie pozbawiony zasad, praw oraz wartości, ponieważ pokolenie Stomila dokonało wielkiego przewrotu i doprowadziło do absolutnej anarchii - nie istnieją żadne prawa i konwenanse, panuje pomieszanie norm oraz stylów. Każdy może robić to, co chce, a łamanie zasad jest chlubą.

Z zaistniałą sytuacją próbuje walczyć syn Eleonory i Stomila – Artur. Ten 25-latek, który studiuje trzy fakultety, w tym medycynę i filozofię, pragnie przywrócić godność i szacunek przedstawicielom starszego pokolenia - Wujkowi i Babci. Ukazany jest konflikt pokoleń, w którym przedstawiciel młodej generacji, syn Artur szuka idei, formy, która pozwoliłaby mu uporządkować stosunki w rodzinie i zaprowadzić ład. Ostatecznie dochodzi jednak do wprowadzenia dyktatury przez bezmyślnego i brutalnego lokaja Edka.

Aktorzy z krakowskiego Teatru „Norma” idealnie odwzorowali problemy poruszane w dramacie Sławomira Mrożka. W poszczególne role wcielili się: Maciej Zawadzki – Artur, Żaneta Łabudzka – Ala, Grzegorz Juras – Stomil, Dagna Feliks – Eleonora, Maja Wiśniowska – Eugenia, Gabriel Abratowicz – Eugeniusz, Jerzy Hojda - Edek. Artyści doskonale wczuli się w przedstawiane postacie. Wspaniale oddali emocje wszystkich bohaterów sztuki, dzięki temu, my jako widzowie, mogliśmy dogłębnie poznać ich charaktery i zrozumieć motywy postępowania.

Jako uczniowie, którzy muszą zmierzyć się z tym dziełem - lekturą, zostaliśmy oczarowani fantastycznym oddaniem realiów dramatu. Wszyscy z wielką uwagą śledziliśmy rozterki bohaterów oraz ich postawy wobec zmian, zachodzących w społeczeństwie. Uważam, że ta sztuka jest warta zobaczenia, gdyż każdy może wynieść z niej coś dla siebie i nauczyć się doceniać podstawowe wartości, a w szczególności zasady moralne.

Dawid Zębik (klasa IIIB)

(opieka redakcyjna – Danuta Zielińska)