Drukuj
Odsłony: 865

W dniu 2 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Krakowa, aby obejrzeć tymczasową wystawę dzieł Jacka Malczewskiego, znajdującą się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa przygotowana została przy okazji trwającego Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego z okazji dwusetlecia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” uznawanych za manifest polskiego romantyzmu.

Zobacz zdjęcia!!!

Malczewski - czołowy reprezentant Młodej Polski - jest jednym z najwybitniejszych artystów w historii polskiej sztuki. Malarz i rysownik nazwany został ojcem symbolizmu na przełomie XIX i XX wieku. Twórczość artysty nawiązuje do romantyzmu, w jego pracach zawarte są wątki inspirowane twórczością Juliusza Słowackiego, portrety i autoportrety, tematy baśniowe oraz ludowe.

Na wystawie zobaczyć można ponad 170 prac Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję wzbogacają zdjęcia archiwalne Malczewskiego i teksty literackie, korespondujące z pracami artysty. Przewodniczka przypomniała nam, że Malczewski był malarzem, który w swoim ogromnym dorobku artystycznym pozostawił dzieła o treściach krążących wokół problemów ojczyzny, życia i śmierci.

Pobyt w muzeum niewątpliwie wywarł na nas wrażenie. Przechadzając się pośród kolejnych obrazów poznawaliśmy historię życia malarza - począwszy od dziecięcych lat, portretów rodzinnych, aż po kres działań Malczewskiego. Zwiedzaniu towarzyszyły utwory pochodzące ze zbioru “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które w tym roku - jak już wspomniałam - obchodzą 200. rocznicę wydania. Mimo licznych wizerunków wielu postaci, które mogliśmy ujrzeć, moją uwagę zwróciły pejzaże, na które Malczewski był szczególnie wrażliwy. Prace artysty zdecydowanie wprawiły nas w podziw, tym samym utrwalając się w naszej pamięci. Dzięki wystawie dzieł Malczewskiego zrozumieliśmy, jak bardzo dziedzictwo romantyzmu potrafi inspirować czasy nam współczesne.

Po wizycie w Muzeum Narodowym wspólnie z opiekunami p. M. Ouali Suchecką, p. D. Zielińską i p. K. Łudzikiem udaliśmy się do Collegium Maius - najstarszego budynku Akademii Krakowskiej - gdzie zobaczyliśmy dziedziniec ze studnią. Jest to siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najbogatszych i najpiękniejszych muzeów w Polsce. Znaleźć tu można pamiątki po królach, mężach stanu, cenne dzieła sztuki, a także średniowieczne insygnia uniwersyteckie.

Następnie skierowaliśmy się w stronę Rynku Głównego, położony w centrum miasta stanowi najważniejszą przestrzeń publiczną. Otoczony przez kilkusetletnie kamienice i pałace mieści w sobie m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury. Umiejscowione są tam także Sukiennice, znajdują się w nich restauracje i liczne sklepy, w których mogliśmy kupić pamiątki. Podczas przerwy w zwiedzaniu wspólnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku naszego patrona - Adama Mickiewicza, wysłuchaliśmy także historycznego hejnału mariackiego.

Na koniec wybraliśmy się w stronę jednej z najsłynniejszych atrakcji Krakowa - legendarnego smoka wawelskiego, osadzonego nad Wisłą. Mieliśmy szansę zobaczyć, jak zieje ogniem. Był to ostatni punkt naszego wyjazdu.

Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji wróciliśmy do autokaru, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przez cały dzień dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda. Uważam, że wszyscy możemy uznać tę wycieczkę za udaną.

 Emilia Korzekwa III H

(opieka redakcyjna Danuta Zielińska)

 

Opis alternatywny: Zdjęcia przedstawiają młodzież w Muzeum Narodowym i na krakowskim rynku.