Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

W dniu 2 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Krakowa, aby obejrzeć tymczasową wystawę dzieł Jacka Malczewskiego, znajdującą się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa przygotowana została przy okazji trwającego Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego z okazji dwusetlecia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” uznawanych za manifest polskiego romantyzmu.

Zobacz zdjęcia!!!

Malczewski - czołowy reprezentant Młodej Polski - jest jednym z najwybitniejszych artystów w historii polskiej sztuki. Malarz i rysownik nazwany został ojcem symbolizmu na przełomie XIX i XX wieku. Twórczość artysty nawiązuje do romantyzmu, w jego pracach zawarte są wątki inspirowane twórczością Juliusza Słowackiego, portrety i autoportrety, tematy baśniowe oraz ludowe.

Na wystawie zobaczyć można ponad 170 prac Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję wzbogacają zdjęcia archiwalne Malczewskiego i teksty literackie, korespondujące z pracami artysty. Przewodniczka przypomniała nam, że Malczewski był malarzem, który w swoim ogromnym dorobku artystycznym pozostawił dzieła o treściach krążących wokół problemów ojczyzny, życia i śmierci.

Pobyt w muzeum niewątpliwie wywarł na nas wrażenie. Przechadzając się pośród kolejnych obrazów poznawaliśmy historię życia malarza - począwszy od dziecięcych lat, portretów rodzinnych, aż po kres działań Malczewskiego. Zwiedzaniu towarzyszyły utwory pochodzące ze zbioru “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które w tym roku - jak już wspomniałam - obchodzą 200. rocznicę wydania. Mimo licznych wizerunków wielu postaci, które mogliśmy ujrzeć, moją uwagę zwróciły pejzaże, na które Malczewski był szczególnie wrażliwy. Prace artysty zdecydowanie wprawiły nas w podziw, tym samym utrwalając się w naszej pamięci. Dzięki wystawie dzieł Malczewskiego zrozumieliśmy, jak bardzo dziedzictwo romantyzmu potrafi inspirować czasy nam współczesne.

Po wizycie w Muzeum Narodowym wspólnie z opiekunami p. M. Ouali Suchecką, p. D. Zielińską i p. K. Łudzikiem udaliśmy się do Collegium Maius - najstarszego budynku Akademii Krakowskiej - gdzie zobaczyliśmy dziedziniec ze studnią. Jest to siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najbogatszych i najpiękniejszych muzeów w Polsce. Znaleźć tu można pamiątki po królach, mężach stanu, cenne dzieła sztuki, a także średniowieczne insygnia uniwersyteckie.

Następnie skierowaliśmy się w stronę Rynku Głównego, położony w centrum miasta stanowi najważniejszą przestrzeń publiczną. Otoczony przez kilkusetletnie kamienice i pałace mieści w sobie m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury. Umiejscowione są tam także Sukiennice, znajdują się w nich restauracje i liczne sklepy, w których mogliśmy kupić pamiątki. Podczas przerwy w zwiedzaniu wspólnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku naszego patrona - Adama Mickiewicza, wysłuchaliśmy także historycznego hejnału mariackiego.

Na koniec wybraliśmy się w stronę jednej z najsłynniejszych atrakcji Krakowa - legendarnego smoka wawelskiego, osadzonego nad Wisłą. Mieliśmy szansę zobaczyć, jak zieje ogniem. Był to ostatni punkt naszego wyjazdu.

Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji wróciliśmy do autokaru, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przez cały dzień dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda. Uważam, że wszyscy możemy uznać tę wycieczkę za udaną.

 Emilia Korzekwa III H

(opieka redakcyjna Danuta Zielińska)

 

Opis alternatywny: Zdjęcia przedstawiają młodzież w Muzeum Narodowym i na krakowskim rynku.

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie