Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

internet002 

 

Wiele osób uważa, że nauka języka, a co dopiero kilku, to ciężki orzech do zgryzienia. Podobnie myślałam również i ja, zanim nie wzięłam udziału w spotkaniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach, na które zaprosiła moją grupę nauczycielka j. niemieckiego - p. mgr Małgorzata Czech. Podczas wideokonferencji poznaliśmy niezwykle ciekawego człowieka, hiperpoliglotę - p. Szymona Kasperka. Pan Szymon zna dwadzieścia języków, przy czym czternastoma posługuje się biegle. Jest członkiem elitarnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów HYPIA.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można szybko i skutecznie uczyć się języków. Prowadzący podkreślał, że najważniejsza jest motywacja oraz chęć do nauki. Wspomniał również, że każdy z nas jest inny i uczy się na swój własny sposób. Przykładowo, wzrokowcy szybciej przyswajają wiedzę, gdy widzą coś, co przykuwa ich uwagę. Dlatego dobrze się u nich sprawdza nauka z wykorzystaniem fiszek, na których piszą wyrażenia w różnych kolorach i czcionkach. Natomiast osoby, które są słuchowcami powinny otaczać się językiem - słuchać muzyki, radia, podcastów albo oglądać filmy w obcym języku. Istotna jest również systematyczność w nauce oraz częste powtarzanie materiału.

Zaskakujący na tym spotkaniu, oprócz samego prowadzącego, byli również uczestnicy, uczniowie liceów i techników z całego województwa. Okazało się, że młodzi ludzie uczą się bardzo różnych języków. Pomijając te dość popularne jak angielski, niemiecki czy hiszpański, można było usłyszeć o nastolatkach uczących się węgierskiego, chińskiego, koreańskiego, a nawet języka perskiego. Wielkie zdziwienie wywołała uczennica potrafiąca biegle mówić po ormiańsku, gruzińsku i niemiecku. Językiem polskim, który poznała dopiero roku temu, posługiwała się wręcz znakomicie. Oprócz tego uczyła się japońskiego i fińskiego. 

Pod koniec spotkania każdy z uczestników mógł zadać p. Szymonowi pytanie. Dowiedzieliśmy się wówczas, że jego ulubionym językiem jest włoski, a swoją przygodę z językami zaczął od czeskiego. Języka naszych sąsiadów nauczył się w wieku lat dziesięciu za sprawą radia oraz programów telewizyjnych. Wspomniał też, że czasem zdarza mu się mieszać języki i zauważył, że jest to dość częste u osób, które znają ich wiele. Potwierdził, że można uczyć się kilku języków jednocześnie. Nie stanowi to problemu, a wręcz przeciwnie, często pomaga w poznawaniu nowych struktur. 

Dzięki temu spotkaniu wielu z nas mogło pogłębić swoją wiedzę na temat języków, poznać nowe i skuteczne sposoby na ich naukę. Może również niektórzy znaleźli dzięki tej rozmowie wewnętrzną motywację i zechcą nauczyć się nowych języków? Każdy z uczestników wyniósł z tych zajęć coś innego. Większość naszej grupy zrozumiała, że nauka języków wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje i nie zajmuje aż tak dużo czasu, jeśli pracujemy nad tym systematycznie. Najważniejszą wskazówką dla mnie było to, aby mieć ochotę, odpowiednie nastawienie do nauki języków - powiedziała jedna z uczestniczek. Kolejna osoba doszła do wniosku, że warto uczyć się języków, ponieważ później łatwo można porozumieć się z innymi i nie ma problemu ze znalezieniem pracy. 

Niewątpliwie umiejętności lingwistyczne są w życiu bardzo przydatne, a ponadto nauka języka obcego może sprawiać dużo radości. Wszystko zależy od naszego nastawienia.

Katarzyna Kromer kl. IF

 

 

Opis alternatywny zdjęć:
1. Logo australijskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów HYPIA
2. Funkcje języka
3. Formy zapisu w języku japońskim
4. Grafika dotycząca sposobów uczenia się języka
5. Najtrudniejsze języki dla Polaków

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie