Drukuj
Odsłony: 4076

Image Wymiana polsko-niemiecka

W roku szkolnym 2004/2005 została nawiązana współpraca między V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a Joseph-Boys-Gesamtschule z Dusseldorfu. Współpraca zaowocowała wzajemną wymianą uczniów z powyższych szkół.

W pierwszej połowie listopada 2004 r. w V LO gościli uczniowie z Niemiec, którzy w ramach zaplanowanych zajęć mogli poznać system szkolnictwa oraz warunki nauczania w Polsce. Mogli także zwiedzić Częstochowę, Oświęcim i Kraków. Uczniowie z Niemiec nocowali u rodzin uczniów, zaangażowanych w program wymiany.

W dniach 16.01-23.01.2005 r. grupa uczniów z V LO uczestniczyła w wyjeździe do Düsseldorfu. Uczniowie z Polski uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz pozalekcyjnych, zorganizowanych przez goszczących uczniów z Niemiec.

W ramach programu uczniowie z V LO mogli pogłębić własne umiejętności językowe, poznać kulturę zachodniego sąsiada, system kształcenia w Niemczech itp. Uczniowie z Polski mogli także zwiedzić Düsseldorf i Kolonię, poznając między innymi historię tych miast. Uczniowie zapoznali się z nowoczesną sztuką Niemiec zwiedzając wystawę K21 - die Highlights der permanenten Ausstellung. W ramach zajęć pozalekcyjnych mogli także obejrzeć w Domu tańca NRW występ zespołu tańca nowoczesnego Jungen Ensemble oraz wziąć udział w lekcji tańca nowoczesnego (Moderndance). Poza poznawaniem walorów kulturalnych uczniowie pogłębili i utrwalili zawarte wcześniej znajomości i przyjaźnie.

 

Przywitanie uczniów z V LO w ratuszu przez burmistrza Düsseldorfu. 

Uczniowie z Polski i Niemiec przed wejściem do  Joseph-Boys-Gesamtschule

Uczniowie na lekcji w Joseph-Boys-Gesamtschule

 


Przywitanie uczniów z V LO w ratuszu przez burmistrza Düsseldorfu. 

Uczniowie z Polski i Niemiec przed wejściem do  Joseph-Boys-Gesamtschule
 
Uczniowie na lekcji w Joseph-Boys-Gesamtschule