Drukuj
Odsłony: 2190

28 września nasza szkoła kolejny już raz była miejscem, gdzie charytatywnie oddawano krew. Wydarzenie wspierane przez PCK, a przeprowadzone przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach rozpoczęło się o godzinie 9:00. Przygotowanie i organizacja akcji poboru krwi było również zasługą opiekunek Szkolnego Koła PCK: mgr Iwony Zimmerman i mgr Katarzyny Szlosar. Duża ilość plakatów umieszczonych wewnątrz szkoły oraz w sali poboru krwi miała zachęcić osoby, które spełniały warunki do jej oddania.

A jakie kryteria musi spełniać osoba, która ma chęć do okazania swej dobroci? Jak przebiega transport krwi i czy rośnie na nią zapotrzebowanie? Tego dowiecie się z wywiadu, który został przeprowadzony z osobą, która przeprowadza niezbędne badania, określa grupę krwi i kieruje darczyńcę do kolejnego etapu „weryfikacyjnego”.

Czy taki pobór krwi jest w pełni bezpieczny?
Na pewno jest on bezpieczny, bowiem wcześniej przeprowadzamy dobór chętnych do wymagań, które muszą spełniać. Osoba ta musi być pełnoletnia i mieć widoczne żyły. Pytamy też o to, czy zjadła śniadanie, gdyż osoby na czczo nie są dopuszczane. Ważne jest, aby wypić wcześniej dużo płynów, ponieważ ułatwia to pobranie krwi oraz regenerację po jej oddaniu.
Jak wygląda droga, którą musi przebyć osoba chętna do oddania krwi?
Początkowo jest wywiad lekarski, szczegółowa ankieta zdrowotna oraz kwalifikacja lekarska. Lekarz odpytuje o stan zdrowia oraz o to, co się działo w przeszłości, czy ktoś leczy się u specjalisty. Mierzy ciśnienie, tętno, a jeszcze wcześniej wykonujemy badanie hemoglobiny. Dla nas najważniejszym priorytetem jest to, aby to oddanie było bezpieczne dla osoby oddającej. A później, gdy już krew mamy, wykonujemy szereg badań, żeby sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla osoby, która tą krwią będzie leczona. Po tym czasie można oddać krew. Osoby, które oddały krew mocno zachęcamy do kolejnych wizyt u nas. Mężczyźni mogą oddać krew 6 razy w roku, co dwa miesiące, a kobiety 4.
Czy w innych miejscowościach, które państwo odwiedzają jest dużo chętnych?
Jest dużo chętnych. Są miejscowości, w których jest ich więcej, a są i takie, w których mniej. Jest też to kwestia demograficzna. Nasze akcje są skierowane głównie do osób młodych, gdyż krew można oddawać do 60 roku życia, a jak wiadomo im jesteśmy starsi, tym więcej chorób nabywamy. One mogą być przeciwwskazaniem do jej oddania. Jeździmy dosyć regularnie do wielu miejscowości.
Na terenie województwa śląskiego?
Właściwie to my obejmujemy teren naszego byłego województwa częstochowskiego i nie możemy poza ten obszar wyjechać, bo kolejne województwo, ma swoje regionalne centrum.
Gdzie krew jest transportowana?
Wszystkie próbki są transportowane do Katowic, gdzie wykonywane są badania. Tam odbywa się preparatyka, a gdy krew jest gotowa do wydania, to my tutaj w Częstochowie zamawiamy ją do naszych szpitali.
Zapotrzebowanie z roku na rok na krew rośnie, czy raczej maleje?
Rośnie. Wiemy, że jest bardzo dużo osób chorujących na nowotwory i na szczęście wiele osób je przeżywa, więc ten cykl leczenia się wydłuża. Nasze  społeczeństwo się starzeje a my mamy również wiele chorób i operacji ortopedycznych, jakieś endoprotezy, choroby kolan. Takie operacje również wymagają sporo krwi. Na naszym terenie mamy dużo ośrodków transplantologii i do przeszczepów potrzebujemy bardzo wiele krwi.
A jakie grupy krwi są najbardziej potrzebne?
Wszystkie grupy, ale wiadomo minusów jest najmniej, gdyż tak mówi statystyka. Gdybyśmy ustawili 100 osób to 85% miałoby dodatnią, a 15% ujemną. Dlatego z reguły zapotrzebowanie na nią są wyższe.
Czy osoby, które tu przychodzą mają świadomość, jaką grupę krwi mają?
Niektóre osoby wiedzą, a niektóre nie, jednak dla nas jest to bez znaczenia, bo każda osoba ma tutaj oznaczaną grupę krwi, nawet gdyby przedstawiła nam wynik badania.

 Tegoroczna akcja zakończyła się o godzinie 12:00. Podczas jej trwania udało się zebrać 2700ml krwi. Jak powiedziała nam jedna z dawczyń: „Moim motywem była chęć pomocy innym, od zawsze wiedziałam, że jak ukończę 18 lat to oddam krew”. Inne osoby również podzielały ten powód i były dumne, że mogły pomóc komuś, na tyle, na ile mogą.

Po oddaniu krwi na dawców czekał „słodki kącik”, w którym to musieli uzupełnić utracone kalorie oraz wodę. Te pyszne stanowisko to zasługa naszych koleżanek z klasy IIIF, które z wielką starannością zadbały o smak i jakość serwowanych tam smakołyków.

Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się odwagą i empatią i w tym dniu oddali „kawałek siebie”, by nieść pomoc innym. Podziękowania należą się także, dla naszego pana dyrektora – mgr Andrzeja Rydza za to, że po raz kolejny mieliśmy przyjemność organizować tak ważne wydarzenie dla życia człowieka.

Liczymy i serdecznie zapraszamy, już dziś, do wzięcia udziału w kolejnej edycji krwiodawstwa za rok!

ODDAJ KREW – TO TAKIE PROSTE!

Dawid Zębik (klasa IIB)

zdjęcia: Maciej Kotas (klasa IE)

(W galerii znajdują się zdjęcia z przebiegu akcji Oddaj Krew)