Drukuj
Odsłony: 1598

"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu,

powinien unikać smutnych nastrojów

i zachowywać radosny umysł" - Leonardo da Vinci

Dnia 10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym, oraz ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zmobilizowano uczennice do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym pod nazwą „Zdrowie w głowie”.

Celem konkursu było uświadomienie młodzieży, że pojawiające się choroby i zaburzenia psychiczne mogą być też konsekwencjami np. brania narkotyków, dopalaczy i picia alkoholu. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Perasada”. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy, że uczennice naszej szkoły zajęły następujące miejsca:

I miejsce
Julia Rutka IIIA
II miejsce
Dominika Biegańska IE
III miejsce
Julia Kędzia IF
wyróżnienie
Aneta Mateiu IF

Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci bonów o wysokiej wartości do sklepu plastycznego. Serdecznie dziękujemy uczennicom za przygotowanie oryginalnych i pomysłowych prac. Cieszymy się, że mamy tak kreatywną i uzdolnioną młodzież. Zachęcamy do udziału w innych konkursach. Opiekę nad uczennicami sprawowały: dr Melania Orzechowska i mgr Żaneta Soduła

Zdrowie psychiczne, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest jednym z podstawowych elementów ogólnego zdrowia i oznacza nie tylko barak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny, umożliwiający jednostce zaspokojenie swoich potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, uczenia się oraz pokonywania trudności. Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że tylko w samej Europie ponad 27% dorosłych ludzi doświadcza przynajmniej jednego rodzaju choroby psychicznej w ciągu roku. Depresja i schizofrenia należą do najbardziej rozpowszechnionych wśród nich.

Według prognoz do 2020 roku depresja stanie się też najczęstszą przyczyną chorób zachodniego społeczeństwa. Schorzenia o podłożu psychicznym są powszechne we wszystkich krajach i przyczyniają się do cierpienia wielu osób. Obecnie największą barierą w skutecznym leczeniu jest zbyt późne rozpoznanie problemu i niewystarczające przekonanie o korzyściach płynących z podjęcia leczenia https://polki.pl/po-godzinach/eventy,10-pazdziernika-swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego,10058765,artykul.html)

Zagrożenia dla zdrowia psychicznego
• Rozpowszechnienie używania substancji psychoaktywnych.
• Używanie narkotyków oraz leków uspokajających zażywanych bez wskazań lekarskich.
• Narastające wraz z wiekiem zaburzenia psychosomatyczne.
• Wzrastający poziom stresu i brak umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.
• Brak umiejętności odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.
• Społeczna patologia rodziny.
• Zaburzona struktura rodziny.
• Nieprawidłowe relacje w rodzinie.
• Niejasny sposób komunikowania w rodzinie.
• Niekorzystne style wychowania dziecka.
• Poczucie zagrożenia fizycznego i psychicznego (w tym przemoc rówieśnicza).

dr Melania Orzechowska

(W galerii znajdują się zdjęcia nagrodzonych prac w międzyszkolnym konkursie plastycznym pod nazwą „Zdrowie w głowie”)