Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

W przyszłym roku minie 100 lat od jedynej oficjalnej wizyty Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Dlatego zaplanowaliśmy przywrócić naszej szkole, miastu i społeczeństwu pomnik, który stał w tym miejscu zanim zniszczyli go niemieccy naziści. Zasługi Marszałka dla Polski są olbrzymie, dlatego w 1937 roku częstochowianie jako jedni z pierwszych mieszkańców Polski postanowili uczcić tę niezwykłą postać stawiając jego podobiznę na reprezentacyjnej ulicy przed nowoczesnym budynkiem nowo wybudowanej szkoły. Zniszczyli go hitlerowcy najprawdopodobniej w 1940 lub 1941 roku. Pracujący przy rozbiórce polscy przymusowi robotnicy ukryli dla potomnych część pomnika – kamienny plafon z symbolem I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego. Odkryty w czasie prac archeologicznych w 2018 roku zdobi dziś naszą salę tradycji.

Zobacz zdjęcia!!!

Przed 3 laty powstało stowarzyszenie, które postanowiło zwrócić się do wrażliwych na pamięć historyczną ludzi, aby odbudować monument. Uczniowie, ich Rodzice i Nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego - spadkobiercy tych tradycji mogą włączyć się do współfinansowania odbudowy. W tym celu wydano niepowtarzalne cegiełki odbudowy w nominałach 10, 50 i 100 zł. Autorką projektu jest absolwentka naszej szkoły – plastyk Agata Orzińska. Każda posiada indywidualny numer.

Pomóżcie odbudować pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przed naszą szkołą! Cegiełki rozprowadza: mgr Jarosław Sobkowski (sala kinowa 6A), nazwiska zainteresowanych zbierają skarbnicy klas za wiedzą wychowawców.

mgr Jarosław Sobkowski

 

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster

 


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie