Drukuj
Odsłony: 927


9 czerwca 2021 roku, uczniowie klasy 2i wzięli udział w ostatnim przed wakacjami wydarzeniu w ramach projektu "Własność intelektualna w Twojej szkole", które organizuje Urząd Patentowy RP wspólnie z Fundacją Zaawansowanych Technologii, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Całość wydarzenia „Regionalny Festiwal Naukowy Explory w Łodzi” obejmowała między innymi wykłady i warsztaty naukowe dla każdego; w tym cenne inspiracje w trakcie spotkań z młodymi naukowcami i ich projektami badawczymi oraz zajęcia dla nauczycieli.
Nas w szczególności zainteresował wykład „Własność intelektualna w Twojej szkole … i po szkole też”. Panowie Marek Gozdera oraz Piotr Wiatrowski, jak zwykle, profesjonalnie i interesująco zachęcili nas do odpowiedzialnego postrzegania własności intelektualnej. Dowiedzieliśmy się jak należy chronić innowacyjne projekty, jak legalnie korzystać z cudzych rozwiązań, jakie procedury należy wdrożyć, aby chronić własne utwory. Jako przykłady wskazywali między innymi opatentowane wynalazki, utwory chronione prawem autorskim, znaki towarowe.

Osobiście polecamy stronę Urzędu Patentowego: https://uprp.gov.pl/pl/wlasnosc-intelektualna-w-twojej-szkole
Tam znajdują się materiały edukacyjne, w tym „Edukacyjna broszura projektowa” (jest nawet wersja w języku angielskim.)

Polecamy również e-wyszukiwarkę UPRP: https://uprp.gov.pl/pl/uslugi-online/e-wyszukiwarka Umożliwia ona wyszukiwanie danych publicznych dotyczących przedmiotów własności przemysłowej. E-wyszukiwarka umożliwia również subskrypcję informacji dotyczących zdefiniowanego wyszukiwania dostępną poprzez e-Profil.

Ponieważ to już drugi rok realizowanego w naszej szkole projektu – jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności i legalnych sposobów czerpania korzyści z własnej twórczości i cudzej.
Tym niemniej, prelegenci zwrócili nam uwagę na dające więcej satysfakcji zaangażowanie siebie w tworzenie i urzeczywistnianie własnych pomysłów, m. in. muzyki lub gier komputerowych. Podkreślali, że podejmowanie się nowych wyzwań będzie otwierało nasz świat na pozytywne osobiste spełnienie. A wiedza, jak chronić swoją własność intelektualną da nam, to czego zawsze dla nas istotne, poczucie wartości i bezpieczeństwa. 

Z organizatorami łączyliśmy się za pośrednictwem platformy HOPIN. Odpowiedzialny za naszą przestrzeń współpracy był Kamil P., któremu serdecznie dziękujemy.
W części wydarzenia towarzyszyła nam grupa uczniów z klasy 1e. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy razem rozwijać twórcze pasje.
Dziękujemy Urzędowi Patentowemu za dotychczasową współpracę i oczekujemy na kolejne spotkania w V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Agata Radziejewska (2i)
mgr Marzanna Gromotowicz