Drukuj
Odsłony: 2048

Uczniowie klasy IIIA, działający w Szkolnym Kabarcie „Pół żartem, pół serio” pod opieką nauczycielek V LO mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej przygotowali i wystawili spektakl „Byłam blogerką” w ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA AIDS.

Światowy Dzień AIDS obchodzony 1 grudnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom, które się z nią zmagają. Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy „czerwona kokardka”, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Z tej okazji instytucje: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy, Stowarzyszenie MONAR w Częstochowie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, zorganizowały uroczyste obchody, połączone z rozstrzygnięciem konkursu „Żyję bez ryzyka”.

Spektakl „Byłam blogerką” został wystawiony dwukrotnie. Pierwszy raz miał miejsce 1 grudnia 2017 r. Udział w nich wzięli przedstawiciele: Starostwa Powiatowego, Centrum Terapii, Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Uroczystość rozpoczął dyrektor V LO - mgr Andrzej Rydz, który serdecznie przywitał zebranych gości, zwracając uwagę na istotę problemu walki z AIDS. Uczestnicy obchodów w swoich wystąpieniach przypominali, że wiedza na temat HIV/AIDS to nie tylko profilaktyka, jak uniknąć zakażenia, ale również jak pozbyć się lęku przed nosicielami wirusa HIV czy osobami chorymi. Przypominali, że warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV oraz być tolerancyjnym wobec osób chorych.

W poniedziałek 4 grudnia 2017 r. spektakl mogli zobaczyć uczniowie V LO. Był to doskonały moment na połączenie swoistej lekcji wychowawczej o uzależnieniach z teatrem. Lekcja o uzależnieniach niecodzienna, tym bardziej, że artystyczne formy wyrazu znacznie bardziej oddziaływują na odbiór młodych ludzi, niż tradycyjne. Uzależnienia to pojęcie bardzo szerokie, gdyż obejmuje wiele aspektów, m.in.: gry hazardowe, Internet, seks, leki, alkohol, nikotynę, pracę, zakupy, przedmioty, gry komputerowe czy inną osobę. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem i ma bardzo negatywny wpływ na codzienne życie, zdrowie oraz relacje z innymi osobami.

W spektaklu teatralnym pt. „Byłam blogerką” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Szkolnego „Pół żartem, pół serio” w reżyserii mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej, aktorzy przedstawili historię znanej, popularnej blogerki. Zaczęło się niewinnie. Świat mody, sława, nieograniczony dostęp do Internetu i pieniędzy rodziców zawładnęły życiem Angeli - Modeli. Chanel na ustach, modna sukienka zastąpiły szkołę, a słodkie focie, wrzucane do Internetu, rosnące polubienia, stały się ważniejsze od przyjaciół i rodziny. Kolorowe życie, nietuzinkowi znajomi, wśród nich sympatyczny, przystojny kumpel, upragniona impreza i obsesyjna chęć wypromowania się za wszelką cenę. Nie wiadomo kiedy pojawiły się narkotyki a z nimi pierwszy seks za pieniądze (chociaż tego Angela nie chciała pamiętać).

Przystojny chłopak szybko przestał być miły, zaczął ją szantażować, a kiedy chciała się od niego uwolnić, okazało się, że zaraził ją HIV. Na pożegnanie usłyszała – jesteś frajerką! Została sama, ludzie w wirtualnym świecie nie potrafili jej pomóc, zaniedbała naukę, oblała maturę, z narkotykami nie potrafiła skończyć, i jeszcze koszmar HIV. Jeden jedyny raz dla głupich butów i mogła być HIV pozytywna. Czy było warto? Miała silną depresję, odmawiała leczenia.

Tak naprawdę uratowali ją rodzice. To oni odłączyli Internet, byli przy niej cały czas. A ludzie z Monaru nauczyli ją żyć od nowa. I jeszcze ta okropna dziennikarka, która chciała wypromować się na jej historii. Nic do niej nie docierało, nie potrafiła zrozumieć, że Angeli – Modeli już nie ma, że siedzi przed nią zupełnie inna dziewczyna, która zrozumiała, że nie warto obsesyjnie dążyć do popularności i za byle ciuch przegrać życie. Dla niej - tak jak kiedyś dla Angeli - najważniejsze były pieniądze i sława.

I kiedy ze sceny padają ostanie słowa – BYŁAM  blogerką – widzowie są pewni, że ta krucha, delikatna dziewczyna wygrała swoją walkę.

Śmiech i zabawa są kluczowymi hasłami naszego teatru. Przedstawienia mają zazwyczaj charakter satyryczny, tworzone są przez kilkunastoosobową grupę uczniów – artystów. Uczniowie po obejrzeniu spektaklu mają świadomość, czym są uzależnienia, do czego mogą prowadzić, jak z nimi można walczyć. I przede wszystkim, że można z nimi wygrać.

Leczenie uzależnień jest w wielu przypadkach długotrwałym procesem terapeutycznym, którego celem jest reedukacja i resocjalizacja chorego. Proces ten wymaga wsparcia ze strony rodziny oraz najbliższych. Osoba uzależniona ma całkowicie zmienić swoje zachowanie, ograniczyć, a nawet zaprzestać korzystania i zażywania substancji psychoaktywnej czy podejmowania działań szkodzących samemu sobie.

Publiczność doceniła aktorów licznymi brawami. Zmęczeni, szczęśliwi, z radością przyjmowali gratulacje. Laureaci konkursu „Żyję bez ryzyka” zostali nagrodzeni cennymi nagrodami. Obchody Światowego Dnia AIDS zostały zakończone dyskusją.

Kamila Kolińska (klasa IIIA)

opieka redakcyjna -  mgr Danuta Zielińska