Drukuj
Odsłony: 541

EKS_logo.png   finansowane_przez_UE.png

29 listopada odbył się w naszej szkole GREEN EVENT. Jest to cykliczne wydarzenie proekologiczne. W tym roku było okazją do podsumowania działań podjętych przez uczniów i nauczycieli V LO w ramach dwóch projektów: „Dobry klimat – lepsze zdrowie w Częstochowie” i  PO WER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów pt. „Lokalnie czy globalnie pomagać przyrodzie zawsze jest fajnie”.

Zobacz zdjęcia!!!

W ramach działalności Wolontariatu Szkolnego przystąpiliśmy w czerwcu pod opieką mgr Doroty Magacz i mgr Iwony Karlak do realizacji projektu Europejskiego Korpusu Solidarności „Dobry klimat – lepsze zdrowie w Częstochowie”. Jest to działanie związane z ochroną środowiska. Dlaczego wybraliśmy akurat takie zagadnienie?...

Z badań wynika, że zaledwie co trzeci Polak podejmuje działania mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, co drugi podejmuje inicjatywy  mające na celu spadek  liczby generowanych przez siebie odpadów, tylko 50% badanych unika kupowania jednorazowych produktów z plastiku. Chcemy zwiększyć te liczby, poprzez wzrost wiedzy społeczeństwa na temat działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Zapoznajemy mieszkańców Częstochowy z postawami proekologicznymi, zachęcamy do zmiany przyzwyczajeń, namawiamy  do korzystania z komunikacji miejskiej, do poruszania się rowerem lub pieszo. Każdy, nawet najmniejszy sukces, jest ważny dla środowiska i klimatu.

Aby osiągnąć nasze cele zaprosiliśmy na EVENT młodzież, uczniów naszego liceum oraz ósmoklasistów ze szkół nr 1, 2, 14, 21, 22, 24, 29, 31, 38 w Częstochowie. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 400 osób. Podczas prezentacji pokazaliśmy uczestnikom, co udało się nam do tej pory zrealizować. Omówiliśmy nasze sukcesy osiągnięte poprzez organizację warsztatów na temat ekologii dla dzieci z przedszkola nr 21 oraz Prywatnej Szkoły Podstawowej Sokrates, biegu GREEN RUN na dystansie 3 km oraz happeningu na pl. Biegańskiego, podczas którego rozwiązywaliśmy z mieszkańcami Częstochowy krzyżówkę dotyczącą ochrony środowiska. Zapowiedzieliśmy, co jeszcze przed nami - sprzątanie lasu wspólnie z osobami niepełnosprawnymi, jeszcze jeden happening, kolejne warsztaty dla dzieci oraz marsz z kijkami nordic walking i warsztaty dla seniorów. Zachęciliśmy uczniów V LO i gości do przyłączenia się do naszych akcji.

Po prezentacji odbyły się konkursy, oczywiście o tematyce związanej z ekologią. Każda grupa wybrała osobę, która miała reprezentować swoją klasę lub szkołę. Jednym z konkursów były kalambury. Przedstawiciel za pomocą gestów pokazywał hasło związane z segregacją odpadów, oszczędzaniem wody itp. Następnie odbyły się wykreślanki, w których w ciągu 2 minut trzeba było odnaleźć jak najwięcej ukrytych powiedzeń związanych z ochroną przyrody. Ostatnim konkursem była zabawa polegająca na jak najszybszym  odgadnięciu hasła, w którym co 10 sekund pojawiały się kolejne litery. Konkursom towarzyszyły ogromne emocje. Uczestnicy zostali nagrodzeni planszówkami i słodyczami dla całej klasy oraz dyplomami.

Grupa uczniów z VLO, która wzięła udział w projekcie PO WER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Lokalnie czy globalnie pomagać przyrodzie zawsze jest fajnie”, podzieliła się swoimi doświadczeniami. Zaprezentowała spektakl muzyczny pod tytułem „Local help or global help nature needs it everywhere”. Ponadto przedstawiła prezentacją multimedialną z ich działań w ramach projektu oraz z mobilności we Włoszech. Zebrana na sali młodzież miała okazję wziąć udział w konkursie online na platformie Kahoot.

 

Nikola Macherzyńska i Bartosz Szmigiel (IIe)

Opieka redakcyjna: mgr D. Magacz

 

Opis alternatywny: zdjęcia z podsumowania dwóch projektów: „Dobry klimat – lepsze zdrowie w Częstochowie” i  PO WER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów pt. „Lokalnie czy globalnie pomagać przyrodzie zawsze jest fajnie"