Drukuj
Odsłony: 1110

 ekologia2

Dnia 24 września na Starym Rynku odbył się GREEN EVENT. Było to największe przedsięwzięcie organizowane w ramach realizowanego od marca projektu Europejskiego Korpusu Solidarności „Razem budujemy nowy klimat miasta - Częstochowa 2021” . Cały projekt dotyczy szeroko pojętej ekologii i właśnie o niej można był wiele usłyszeć podczas wydarzenia organizowanego przez wolontariuszy z V LO przy współpracy Fundacji Oczami Brata.

Zobacz zdjęcia!!!

Głównym punktem przedsięwzięcia był koncert utalentowanych uczniów naszej szkoły. Zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać szkolny zespół musicalowy MICK ART GROUP (tancerze: Anna Salachna, Julia Cieślak, Julia Kaczmarzyk, Monika Sobota, Wiktoria Poch, Zuzanna Ochendzan, Paulina Rak, Agata Radziejewska, Aleksandra Cygan, Juliusz Trzepizu, Mikołaj Molenda, Wiktoria Maszczyk, Monika Magnuska, Zofia Wnuk, Agnieszka Kędziora), zespół rockowy (Oliwia Świąć – śpiew (IX LO w Częstochowie), Maciej Górecki - gitara basowa (V LO w Częstochowie), Adam Jaszczyk – perkusja (III LO w Częstochowie), nauczyciel muzyki mgr Jan Głowacki - instrumenty klawiszowe) oraz solistów naszego liceum: Weronikę Słoniec, Kingę Buczkowską, Krzysztofa Janika, Szymona Kocielińskiego, Weronikę Marciniak, Kalinę Morawiec, Oskara Kramarzyka, Zuzannę Borowicz, Katarzynę Błeszyńską, Łukasza Brzóskę, Olgę Makówkę, Jakuba Wójcika, Nikolę Modrof. Wśród utworów, które zabrzmiały na scenie można było usłyszeć: „Eh mała” Maryli Rodowicz, „Będziesz moją panią” Marka Grechuty, „Hej sokoły”, „Sekret”, „Walka trwa”, „Preludium”, „Być kobietą” Alicji Majewskiej, „Hej wy”. „Przebacz mi”, „Żoną miałam być” Moniki Brodki, „Color of your life” Michała Szpaka. Na podkreślenie zasługuje ogromny talent, a także zaangażowanie występujących. Zostali oni nagrodzeni gromkimi brawami licznie zgromadzonych odbiorców.

Na sukces imprezy wpłynęła także oprawa koncertu. Wszystko było bowiem profesjonalne, scena, sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie, a efekty specjalne zachwycały publiczność. Wszystko to dzięki DJ Orshe-Future-Sound Dj - Damianowi Orszulakowi, współpracującemu z naszą szkołą. Występy solistów zapowiadali prezenterzy, uczniowie naszego liceum Łukasz Brzóska, Martyna Ślęzak, Mateusz Gil oraz absolwentka, a zarazem wciąż aktywna uczestniczka projektu Aneta Mateiu.

Dzięki uprzejmości Dyrektor Muzeum Częstochowskiego pani Katarzyny Ozimek zostały udostępnione pomieszczenia muzeum na Starym Rynku dla występującej młodzieży. Po koncercie uczniowie podziękowali pani mgr Dominice Tomeckiej i panu mgr Janowi Głowackiemu za trud i ogromne zaangażowanie w przygotowanie artystów, za wiele godzin prób, wskazówek, podtrzymywanie na duchu w trudnych chwilach zwątpienia, kiedy przychodziła chęć poddania się.

Równocześnie w ramach eventu odbył się happening, polegający na rozwiązywaniu krzyżówki o tematyce związanej z ochroną środowiska. Nagrodą dla odgadujących, których było wielu, były torby wielokrotnego użytku na zakupy. Najmłodsi częstochowianie mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych. Prowadzący je uczniowie uczyli maluchy jak segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię elektryczną, aby w ten sposób zadbać o środowisko. Kolejną atrakcją na warsztatach było kolorowanie papierowych torebek, na których należało narysować świat idealny, bez śmieci, smogu i plastiku.

Event był okazją do podsumowania projektu, który zakończy się w październiku. Podczas 8 miesięcy jego trwania organizowane były warsztaty oraz konkursy dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. W czerwcu odbył się happening na pl. Biegańskiego i bieg na 5 km w Lasku Aniołowskim. We wrześniu 116 uczestników wzięło udział w drugiej edycji biegu GREEN RUN.

Uczniowie realizujący zadania projektowe podziękowali koordynatorkom projektu: mgr Dorocie Magacz, mgr Iwonie Karlak i mgr Beacie Wołowiec, wręczając im bukiety jesiennych kwiatów. Pięknie powiedzieli, że ważne było dla nich uczestniczenie w działaniach Wolontariatu Szkolnego i jak ogromną moc miały spotkania i rozmowy z opiekunami. Szczególne podziękowania prowadzący skierowali do pani dyrektor Małgorzaty Witek, podkreślając zarazem jej chęć niesienia pomocy przy organizacji wszelkich przedsięwzięć szkolnych. Jak słusznie zauważył prowadzący - Łukasz Brzóska dla pani dyrektor nie ma rzeczy niemożliwych, zawsze jest otwarta i przychylna dla, czasami wręcz szalonych, pomysłów młodzieży. Zawsze wysłucha, doradzi, uśmiechnie się i zmotywuje do działania. Na panią dyrektor zawsze można liczyć. Po chwili zastanowienia, z życzliwym uśmiechem zadaje pytanie: To gdzie, jak i kiedy?

Uczestnicy projektu podkreślają, że oprócz tego, że zrobili coś pożytecznego, była to dla nich wspaniała przygoda. Podczas spotkań projektowych bardzo się zintegrowali i stworzyli wspaniałą grupę chętną do działania na rzecz potrzebujących i środowiska. Ze łzami w oczach mówią o zakończeniu projektu, o tym, że będzie brakować im wspólnych spotkań, dyskusji, podziału zadań, tabelek rysowanych przez coacha Konrada na tablicy, dogrywania szczegółów, wypraw po zakupy i rozmów o kasetce.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestniczący w evencie na zawsze zapamiętają, jak ważna jest ochrona środowiska.

mgr Beata Wołowiec
mgr Dorota Magacz

Media o nas

http://www.tvorion.pl/mickiewicz-buduje-nowy-klimat-czestochowy/

https://fiat.fm/info/v-lo-im-adama-mickiewicza-zorganizowalo-koncert-na-starym-rynku/

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,57426,W-Czestochowie-licealisci-ucza-dzieci-ekologii.html

https://czestochowskie24.pl/czestochowa/v-lo-im-adama-mickiewicza-zorganizowalo-koncert-na-starym-rynku/

Opis alternatywny
Zdjęcia 1-32 przedstawiają uczestników koncertu
33 - Rozwiązywanie krzyżówki ekologicznej
34 - Pani dyrektor Małgorzata Witek uczestniczy w happeningu
35 - Koordynator projektu i pani dyrektor VLO podczas koncertu
36, 37, 38 - organizatorzy GREEN EVENTU z panią dyrektor Małgorzatą Witek
39, 40, 41, 42 - Uczestnicy koncertu