Drukuj
Odsłony: 544

 

ikonaprl.jpg

Archiwum PRL, to nasze kolejne szkolne muzeum, a zarazem pierwsza w Polsce Szkolna Izba Pamięci poświęcona czasom 1944-1989. Mieści się na parterze szkoły i prezentuje pamiątki dotyczące życia codziennego Polaków w czasach PRL-u.

Zobacz zdjęcia!!!

Archiwum PRL powstało we współpracy Dyrekcji i nauczycieli historii VLO. Jego pomysłodawcą był pan Jarosław Sobkowski, a twórcami pani Aneta Salachna, pani Iwona Wołyniec, pan Jarosław Sobkowski, pan Radosław Budzynowski i pan Krzysztof Łudzik.

W Archiwum PRL zgromadzono setki eksponatów, które z wielką starannością i pieczołowitością udało się zebrać i zgrupować tak, by tworzyły jedną, niezwykle spójną,
a zarazem klimatyczną przestrzeń, oddającą historyczny charakter minionej epoki.

Uczniowie odwiedzający Archiwum mają okazję przenieść się w czasy młodości swoich rodziców i dziadków, poczuć atmosferę codziennego życia w powojennej Polsce, a także z bliska zapoznać się ze zgromadzonymi pamiątkami z okresu PRL-u. Pralka Frania, saturator, szklanki musztardówki, radioodbiorniki i telewizory z wizerunkami pierwszych Sekretarzy Partii, magnetofon szpulowy, rower Wigry3, maszyna do szycia Łucznik, odkurzacz Polar, makatki, "kultowe" zegarki z kukułką, ówczesne środki czystości, zastawa stołowa z logo GS, monety, banknoty, ordery, znaczki czy też "skarby" ukryte w barku nieśmiertelnej meblościanki, to tylko niektóre z eksponatów, które niewątpliwie wzbudzają ogromny entuzjazm i zaciekawienie.

Zwiedzając poszczególne części ekspozycji – począwszy od gabinetu Pierwszego Sekretarza, poprzez gabloty prezentujące ordery, odznaczenia i dokumenty, kącik poświęcony działalności podziemia solidarnościowego, a na szkole i życiu codziennym zwykłych obywateli skończywszy – poznajemy nie tylko styl życia minionych lat, ale również z ówczesną sytuacją gospodarczą i polityczną. Niewątpliwą atrakcją Archiwum PRL są relacje częstochowskiego działacza i opozycjonisty pana Jarosława Kapsy, których można wysłuchać po sczytaniu kodów QR.

dr Iwona Wołyniec

 

Opis alternatywny: w galerii znajdują się 32 zdjęcia ze szkolnego Archiwum PRL