Drukuj
Odsłony: 1785

Szkolne Święto Matematyki organizowane w ramach Światowego Dnia Liczby Pi jest już w V LO tradycją. Od kilkunastu lat przy tej okazji są realizowane projekty filmowe lub sceniczne. Uczniowie kolejnych roczników bardzo chętnie do nich przystępują. W poprzednich latach można było na naszej scenie obejrzeć m.in. spektakle: "Jak gęś z bocianem rozwiązywała problem matematyczny", "Wielcy matematycy","Kilka słów o Einsteinie", "Lwowska Szkoła Matematyczna", humorystyczna analiza absurdów drogowych – "Gdzie tu logika" oraz krótkie scenki związane z matematyką.

Kilkukrotnie uczniowie realizowali filmy przedstawiające sondy uliczne na temat pojęć matematyki. Można było zobaczyć, jak młodzież naszej szkoły oraz mieszkańcy miasta radzą sobie z zagadnieniami matematycznymi. Oczywiście Mickiewicz był górą!

W tym roku zrealizowaliśmy film ukazujący historię Księgi Szkockiej - zeszytu kupionego za 2,50 zł przez Łucję Banach we Lwowie, w którym swoje problematy zapisywali najwięksi polscy matematycy, działający przy Lwowskiej Szkole Matematycznej. Spotykali się na długich matematycznych sesjach w Kawiarni Szkockiej.

Zobacz film!!!

W role matematyków wcielili się uczniowie klasy IB: Łukasz, Mateusz, Piotr, Mikołaj, Emil oraz Hubert z klasy IIF. Żonę Stefana Banacha zagrała Aneta Mateiu z klasy IIF, która posiada wielkie zdolności organizacyjne i reżyserskie. Efektem jej rewelacyjnych pomysłów jest nakręcony przez uczniów film. Ogromną pracę w realizację projektu włożył niezastąpiony Przemek z klasy IB, który wiele godzin, kosztem swojego snu, spędził nad montażem. Na ekranie możemy również zobaczyć Julkę z klasy IIF, która bez troski o przyszłość nauki, wyciera z blatu stołu efekty ciężkiej pracy wielkich umysłów.

Nie można pominąć obsługi technicznej filmu: Martyny i Józia z klasy IIF, bez których nie zobaczylibyśmy niektórych efektów. Nad całością czuwała mgr Dorota Magacz, która jest również autorem scenariusza. Ujęcia do filmu były realizowane w piwnicy naszej szkoły, w Pubie Dekadencja, który bardzo dobrze odzwierciedlił klimat lat międzywojnia i lwowskiej Kawiarni Szkockiej oraz w restauracji Pod Ratuszem.

Uczniowie pracujący przy realizacji filmu stworzyli niesamowitą ekipę. Chłopcy tak naturalnie zagrali matematyków, że oglądając film można odczuć naukowy klimat przedwojennego Lwowa i mieć wrażenie, że się jest świadkiem powstawania nowych odkryć podczas sesji w Kawiarni Szkockiej. Wiele można by pisać o zaangażowaniu i talencie uczniów biorących udział w projekcie: "Historia Księgi Szkockiej", jednak najlepiej odda to sam film, do obejrzenia którego zachęcam.

*W filmie wykorzystano fragmenty treści zaczerpniętych z: Dziennika Rzeczpospolita i Encyklopedii Wikipedia.
Niniejszy materiał został wykorzystany tylko i wyłącznie dla potrzeb edukacyjnych.

Nie jest związany z osiągnięciem korzyści majątkowych oraz nie jest dokonywany w celu promocyjnym, reklamowym lub wyborczym.
*Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz.U. 1994 nr 24 poz.83, Art.27.1

mgr Dorota Magacz