Drukuj
Odsłony: 699

 zdjęcie_iw.jpg

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy 1f V LO Kinga Buczkowska została laureatką XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni" pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sukces tym większy, że na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba ponad 1400 prac.

Zobacz zdjęcia!!!

Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się 20 czerwca br. w Lublinie. Galę poprzedziło zgrupowanie laureatów i finalistów konkursu, które miało miejsce w dniach 19-20 czerwca br. Kinga uczestniczyła w tych wydarzeniach wraz z opiekunem dr Iwoną Wołyniec.

W niedzielne przedpołudnie 19 czerwca uczniowie wraz z opiekunami przeszli zachodnim fragmentem Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Następnie wzięli udział kilkugodzinnym objeździe po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie, podczas którego zwiedzili obóz NKWD na Majdanku w Lublinie, grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. “Laluś” w Piaskach, były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie, były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Nowogrodzie, grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach oraz były obóz koncentracyjny Smiersza w Kol. Skrobów. Pierwszy dzień zgrupowania zakończył pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ. Była to dla wszystkich uczestników zgrupowania niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.

W poniedziałek 20 czerwca laureaci i opiekunowie zwiedzili Stare Miasto w Lublinie, do którego prowadzi XIV-wieczna Brama Krakowska – historyczny symbol grodu – zbudowana w stylu gotyckim. Sercem Starego Miasta jest XIX-wieczny zamek, na którego dziedzińcu znajduje się średniowieczna kaplica Trójcy Świętej z freskami w stylu bizantyjskim. Uczestnicy spacerowali ulicami Starego Miasta, by podziwiać renesansowe budynki oraz dawny Ratusz - siedzibę władz miejskich. Zobaczyli niezwykle stare pozostałości Placu Fara i Wieży Trójcy, a w katedrze św. Jana Chrzciciela zachwycili się jej bogatym wnętrzem i wspaniałymi organami. Na koniec odwiedzili Kościół Ducha Świętego ze spektakularnym ołtarzem.

Zwieńczeniem zgrupowania był udział w uroczystej gali podsumowującej XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, która odbyła się w Sali Konferencyjnej IPN Oddział w Lublinie, podczas której zaprezentowano wybrane filmy, prezentacje multimedialne i nagrodzone prace plastyczne oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom i wyróżnionym w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Kindze Buczkowskiej i jej opiekunowi dr Iwonie Wołyniec, życząc dalszych sukcesów!

dr Iwona Wołyniec

 

Opis alternatywny zdjęć:

zdjęcia 1-13: uczennica Kinga Buczkowska wraz z opiekunem dr Iwoną Wołyniec i innymi laureatami konkursu zwiedzają miejsca pamięci i martyrologii Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie

zdjęcia 14-15: pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ

zdjęcia 16-22: uczennica Kinga Buczkowska odbiera dyplom laureata i nagrody w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni"

zdjęcie 23: uczennica Kinga Buczkowska wraz z opiekunem dr Iwoną Wołyniec i innymi laureatami konkursu zwiedzają miejsca pamięci i martyrologii Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie

zdjecia 24-25: dr Iwona Wołyniec odbiera podziękowania z rąk organizatorów konkursu

zdjęcie 26 - uczennica Kinga Buczkowska z opiekunem dr Iwoną Wołyniec

zdjęcie 27 - uczennica Kinga Buczkowska z dumnymi rodzicami

zdjęcia 28-33 - laureaci konkursu zwiedzają Stare Miasto w Lublinie

zdjęcia 34-39 - uczennica Kinga Buczkowska wraz z opiekunem dr Iwoną Wołyniec i innymi laureatami konkursu zwiedzają miejsca pamięci i martyrologii Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie