Jeśli chcesz się nauczyć języka hiszpańskiego, to dobrze trafiłeś. Z częstochowskich szkół średnich tylko V LO im. A. Mickiewicza daje Ci taką możliwość. Dlaczego warto postawić na naukę języka hiszpańskiego w naszej szkole? Argumentów jest wiele. Język hiszpański zajmuje 3 miejsce, zaraz po angielskim i chińskim, wśród najliczniej używanych języków na świecie. Szacuje się, że ponad 650 milionów ludzi na świecie posługuje się tym językiem.

Hiszpański jest językiem urzędowym w 21 państwach (Hiszpania, niemal cała Ameryka Łacińska: Gwinea Równikowa, Meksyk, Kolumbia, Argentyna, Peru, Wenezuela, Chile, Gwatemala, Kuba, Ekwador, Dominikana, Honduras, Boliwia, Salwador, Nikaragua, Paragwaj, Kostaryka, Portoryko, Urugwaj, Panama). Poza tym, chociaż nie ma statusu języka urzędowego jest używany w Stanach Zjednoczonych (około 50 milionów użytkowników), Andorze, Belize i Gibraltarze.

Podróżując po świecie znajomość języka angielskiego, czy niemieckiego może okazać się niewystarczająca. Poza tym coraz częściej w wielu zawodach wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem hiszpańskim. Znajomość tego języka wyróżni kandydata na rynku pracy i znacznie zwiększy szanse zatrudnienia w międzynarodowej firmie. Zwraca uwagę fakt, że język hiszpański jest jednym z najważniejszych języków na międzynarodowych spotkaniach politycznych i w świecie biznesu oraz jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, ONZ, UNICEF, OPA, NAFTA, WHO, FIFA, UEFA, Interpol, czy Europol. Jest to zatem dodatkowy dowód na to, jak dużą rolę odgrywa ten język w światowej komunikacji.

Nauka języka hiszpańskiego jest łatwiejsza jeśli znasz już język angielski. Ponad 3.000 słów ma wspólny rdzeń i znaczenie w tych językach. Podobnie jak wszystkie języki romańskie, również język hiszpański jest melodyjny i pięknie brzmiący. Bardzo istotny jest akcent i intonacja. Hiszpański jest językiem fonetycznym, a to oznacza, że wymawia się go tak, jak się go pisze. Oczywiście są różnice w dialektach pomiędzy regionami i państwami. Język hiszpański posiada jedynie dwa rodzaje osobowe: męski i żeński, a czasowniki odmieniają się według logicznych zasad. Jego nauka należy do jednej z najłatwiejszych.

W hiszpańskim kręgu kulturowym znajdziemy wiele wybitnych osobistości w dziedzinie literatury, kultury i sztuki. Do najbardziej znanych pisarzy należą: Cervantes, Gabriel García Marquéz, Julio Cortázar czy Mario Vargas Llosa. Kinematografia pełna jest hiszpańskojęzycznych arcydzieł filmowych, wybitnych reżyserów i aktorów, takich jak: Pedro Almodóvar, Salma Hayek, Penelope Cruz, Antonio Banderas czy Javier Bardem. Z pewnością nie można pominąć chyba najbardziej znanego na świecie malarza, jakim był Pablo Picasso. Jego dzieła zasłynęły przecież na całym świecie. Podobnie jak obrazy Salvadora Dali czy Francisco Goya i Diego Velazqueza.

Podobnie w muzyce nie mało jest wybitnych artystów jak na przykład Paco de Lucía czy Carlos Santana. Wielu hiszpańskojęzycznych artystów staje się znanych w Europie i na świecie, choćby Enrique Iglesias, Ricky Martin, Shakira, Jennifer Lopez czy Avaro Soler. Ich piosenki są śpiewane w wielu zakątkach świata, nawet przez ludzi nie znających hiszpańskiego. W naszym liceum wykorzystujemy nowoczesne technologie w nauce języka hiszpańskiego np. aplikacje Quizizz, LearningApps, Kahoot, prezentacje, filmy, piosenki oraz projekty i wydarzenia takie jak: e-Twinning, Klub Cervantesa, Street Games, Dzień Języków Europejskich, Los Días de los Muertos czy Koncert Kolęd.

Czy warto uczyć się języka hiszpańskiego?

- Tak, bo jak mówi powiedzenie "Se vive otra vida por cada idioma que se habla. Si solo sabes un idioma, solo vives una vez". "Żyje się tyle razy, w ilu językach się mówi. Jeśli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz".

 

Portret - Frida Kahlo - autor Mateusz Gleń (IIIC)

(W galerii znajdują się zdjęcia pracowni języka hiszpańskiego)

mgr Marzena Duchnik

   

Gościmy  

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

   
   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie