Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Image W dniu 19 czerwca o godzinie 23:30 - 22 uczniów V LO pod opieką mgr Aleksandry Kielichowskiej, mgr Marzeny Duchnik i mgr Marcina Gajewskiego zebrało się pod budynkiem naszej szkoły. Przepełnieni radością i entuzjazmem byliśmy w pełni gotowi, by przez kilkanaście godzin znosić uciążliwą podróż do pięknej stolicy Austrii – Wiednia.

Zobacz zdjęcia!!!
Byliśmy ciekawi jak wygląda znane miasto, nigdy nie zniszczone przez wojnę. Celem wycieczki było zapoznanie z historią i kulturą Wiednia, obejrzenie najciekawszych zabytków związanych z historią rodu Habsburgów, poszerzanie wiedzy kulturoznawczej oraz kszta?cenie umiejętności orientacji w terenie i na mapie. 
 
O godzinie 8.00 dotarliśmy na miejsce. Po długiej podróży bardzo chętnie zaczęliśmy zwiedzać Wiedeń. Pierwszy dzień wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Spacerując staromiejską aleją Ring odwiedziliśmy najważniejsze reprezentacyjne budowle miasta, takie jak: kościół Wotywnego, Uniwersytet, Ratusz, Parlament, Muzeum Historii Natury, Muzeum Historii Sztuki, Operę, Hotel Imperial oraz Park Miejski z pomnikiem „Króla Walca” Johanna Straussa Syna. 
 
Kolejny spacer po stolicy Austrii obął Hofburg - dawną zimową rezydencję Habsburgów, a także piękne ulice Starówki Wiedeńskiej - Kärtnerstrasse, Graben i Kohlmarkt prowadzące do gotyckiej Katedry św. Szczepana (Stephansdom), słynnej ze swoich kolorowych dachówek. Chcąc wytropić smak czasów cesarsko - królewskich mieliśmy okazję skosztować wiedeński deser Sacher-Torte, będący przysmakiem mieszkańców miasta. Po wyczerpującym dniu zmęczeni, ale zadowoleni i pełniejsi w wiedzę dotarliśmy do hostelu w Bratysławie. 
 
Następnego dnia w pełni sił wyruszyliśmy na dalszą przygodę. Nic tak nie reprezentuje czasów cesarskich jak pałac Schönbrunn. Na zwiedzanie tej perły Wiednia przeznaczyliśmy znaczną część dnia. Dawny letni pałac cesarski Habsburgów zbudowany w XVIII w. odsłonił nam komnaty cesarskie oraz imponujące ogrody zaprojektowane w stylu francuskim. Spacer po niezwykle starannie utrzymanym parku zakończyliśmy odwiedzeniem barokowej Glorietty, skąd roztaczał się cieszący oko baśniowy widok na pałac i Wiedeń. Obowiązkowym punktem naszej wycieczki był również stojący w centrum miasta kolorowy dom Hundertwasserhaus. Zamysłem projektanta było powiązanie przyrody z użytkową architekturą i wkomponowanie tego w wielkomiejski pejzaż. Udało się to chyba znakomicie – budynek od lat jest atrakcją turystyczną i ponoć najczęściej fotografowanym obiektem w Wiedniu. 
 
Na koniec dnia spacerując wzdłuż Dunaju mieliśmy okazję podziwiać nowoczesną, biznesową dzielnicę stolicy, ciesząc się ostatnimi chwilami spędzanymi w tym mieście. O godzinie 21.30 pożegnaliśmy piękny Wiedeń i wyruszyliśmy do domu. Rano szczęśliwi dotarliśmy bezpiecznie na miejsce. Wiedeń jest niewątpliwie czołową europejską metropolia, która pod względem atrakcji turystycznych związanych z historią może konkurować z każdą europejską stolicą. Atmosfera tego miasta pozostanie nam długo w pamięci. Z pewnością wycieczka ta była najciekawszą, w której do tej pory mogliśmy uczestniczyć. Mamy nadzieję, że takich wypraw będzie więcej. 

Martyna Juszczyk
klasa IIA   

Gościmy  

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.

   
   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


ico covid19


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie