Drukuj
Odsłony: 2196

8 lutego trzy uczennice klasy IID pod opieką mgr Aleksandry Kielichowskiej miały przyjemność wziąć udział w spotkaniu sympatyków i członków częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które odbyło się w IV LO im. Henryka Sienkiewicza. Choć za oknem zima w pełni, a do lata jeszcze kilka miesięcy mogłyśmy przez chwilę poczuć smak zbliżających się wielkimi krokami wakacji, oglądając i słuchając prelekcji dotyczącej jednej z najpiękniejszych wysp Kanaryjskich - La Gomery.

Wyspa ta słynie z tego, że była ostatnim przystankiem Krzysztofa Kolumba w jego podróżach do Indii (czyli dzisiejszej Ameryki). Podczas prelekcji mogłyśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat subtropikalnej przyrody, wulkanicznej rzeźby terenu oraz zwyczajach i życiu mieszkańców. Wyspa jest celem dla turystów wrażliwych na piękno natury, szukających odpoczynku, spokoju i odrobiny...lenistwa, kiedyś było to miejsce pielgrzymek hipisów, dziś również można ich tam spotkać.

Ciszę tego miejsca przerywa jedynie odgłos fal rozbryzgujących się o kamienie i pogwizdywanie rdzennych mieszkańców górzystej wyspy, którzy zgodnie z tradycją porozumiewają się w ten sposób. Kilku tysięcy „gwizdanych słów” uczy się nawet w tutejszych szkołach. Jednym z najciekawszych zabytków przyrody jest klifowy brzeg z wulkanicznej skały o sylwetce w kształcie rur organów, które opadają do morza. To punkt o dużym zainteresowaniu pod względem geologicznym i o wielkim pięknie krajobrazowym.

Wiecznie zielona Gomera, z krętymi drogami, tarasowymi polami, jednym z najstarszych na świecie lasów-wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO Parkiem Narodowym Garajonay, porośniętym przez wawrzyny, wierzby i porośnięte mchem sosny kanaryjskie przyciąga naukowców i turystów z całego świata. Ten bardzo nietypowy, trzeciorzędowy las przypomina scenerię filmu grozy - kręcono tu sceny z „Planety Małp” i „Gwiezdnych Wojen”. Jest on położony w masywie górskim, który regularnie bywa pokryty mgłą i jest najbardziej deszczowym obszarem wyspy.

Na Gomerze nie brakuje również polskiego akcentu, na półkach sklepowych oprócz miejscowych przysmaków, takich jak miód palmowy, gofio, ser almogrote można odnaleźć produkty żywieniowe rodzimych firm:). Uczestnicząc w prelekcji miałyśmy również możliwość spotkać wiele ciekawych osób, które były niezwykle miłe i przyjacielskie. Dzieliły się swoją wiedzą, jak i żartami związanymi z geografią. Dziękujemy, że mogłyśmy wziąć udział w tym spotkaniu i pogłębić naszą wiedzę!

Katarzyna Łukaszuk, Agnieszka Stasiewicz, Karolina Zmorek (klasa IID)

(W galerii znajdują się zdjęcia z udziału w spotkaniu sympatyków i członków częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które odbyło się w IV LO im. Henryka Sienkiewicza)