Drukuj
Odsłony: 2592

W czwartek 17 marca uczniowie klasy IID i IIF pod opieką mgr Aleksandry Kielichowskiej udali się do Rezerwatu Archeologicznego przy ulicy Łukasińskiego na wykład pt: „Kiedy słońce było bogiem, czyli o wierzeniach w epoce brązu i na początku wczesnej epoki żelaza”.

Zobacz zdjęcia!!!

Raków jest południowo-wschodnią dzielnicą Częstochowy, położoną na lewym brzegu Warty. Na przełomie XIX i XX wieku wieś rozbudowała się w osadę przemysłową, w której największym pracodawcą była Huta Częstochowa. W okresie międzywojennym Raków stał się częścią Częstochowy. Obecnie na terenie tej dzielnicy mieści się oddział Muzeum Częstochowskiego, w którym chronione jest jedyne w Polsce pochodzące z wczesnej fazy okresu halsztackiego (750-550 r. p.n.e.) cmentarzysko kultury łużyckiej. Jest to okres przejściowy, przypadający na najmłodszy okres epoki brązu i wczesną epokę żelaza. Do dziś rezerwat stanowi jedyne na świecie stanowisko archeologiczne kultury łużyckiej, które zachowano w miejscu, w których je odkryto.

W połowie lat 50 - tych ubiegłego wieku, podczas prac ziemnych związanych z budową wiaduktu na Alei Pokoju, odkryto tutaj 69 grobów obrządku pogrzebowego szkieletowego i ciałopalnego, w układzie rzędowym. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w roku 1965. Obecny, nowoczesny, pawilon wzniesiono na początku XXI wieku. Ekspozycji stanowisk archeologicznych towarzyszy wystawa prezentująca dorobek materialny, społeczny i duchowy ludności kultury łużyckiej w Polsce. W gablotach wystawienniczych można obejrzeć przedmioty, które trafiły do grobów podczas obrzędów pogrzebowych.

Zobaczymy więc w nich wyroby ceramiczne (m.in. garnki, misy i czarki), narzędzia (np. noże żelazne czy sierp z brązu), ozdoby z brązu i żelaza (naszyjniki, szpile, bransolety) oraz broń (m. in. żelazne groty włóczni oraz strzały). Uczniowie podczas wykładu mieli możliwość zapoznania się z historią i kulturą naszych przodków, a w tym: sposobami gospodarowania gruntem, układem architektonicznym osad, wierzeniami i obrządkami. Podziwiając rękodzieła sprzed ponad 2500 lat dowiedzieliśmy się jak wyglądały codzienne zajęcia i zwyczaje w kulturze łużyckiej a badania, które tu przeprowadzono przybliżyły nam m. in. choroby, na które cierpieli mieszkańcy tych ziem, metody lecznicze jakich używali (odkryto m.in. ślady udanej trepanacji czaszki), oraz sposoby radzenia sobie z problemami dnia codziennego.

mgr Aleksandra Kielichowska

(W galerii znajdują się zdjęcia z wycieczki uczniów z klasy IID i IIF do Rezerwatu Archeologicznego przy ulicy Łukasińskiego na wykład pt: „Kiedy słońce było bogiem, czyli o wierzeniach w epoce brązu i na początku wczesnej epoki żelaza”)