Drukuj
Odsłony: 5610

Image WSPOMNIENIA Z NASZEJ WIZYTY STUDYJNEJ W DEBRECZYNIE (WĘGRY)

Niedziela, 22 września 2013, godzina 9.33, dworzec Częstochowa Osobowa. W fantastycznych nastrojach oczekujemy na odjazd pociągu do Katowic, a stamtąd już prosto do Budapesztu. Jeszcze tylko 220 km i znajdziemy się w Debreczynie, gdzie nasza siedmioosobowa, żeńska grupa w składzie: mgr Karolina Wojtal, mgr Karolina Staszewska oraz uczennice Aleksandra Mela, Marita Kokot, Zuzanna Kowalska, Klaudia Nicpoń i Marta Raś weźmie udział w kolejnej wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius pt."Take responsibility today for a better tomorrow", która będzie trwać od 23 do 27 września 2013.


Zobacz zdjęcia!!!




Relacje z wyjazdu zaczynamy od momentu naszego spotkania z goszczącymi nas rodzinami. Po spokojnej nocy, wypoczęte i pełne energii, wraz z naszymi nowo poznanymi znajomymi udałyśmy się do szkoły Bethlen Gabor Közgazdasagi Szakközepiskola es Szakiskola Bethlen Gabor, gdzie zostałyśmy serdecznie powitane przez uczestników projektu, nie tylko z Węgier, ale również ze szkół partnerskich z Niemiec, Czech, Hiszpanii i Turcji. Przedstawiono nam plan naszego pobytu oraz zaproszono do udziału w lekcjach pokazowych.

Nauczyciele udali się na spotkanie, podczas którego dyskutowali nad przebiegiem naszej wizyty oraz planowali już kolejne. Podzielone na międzynarodowe zespoły, spędziłyśmy popołudnie na odkrywaniu uroków malowniczego Debreczyna poprzez quiz językowy. Czas ten dać nam możliwość bliższego poznania uczestników wyjazdu.

Kolejny dzień okazał się dla nas miłą niespodzianką. Pokazano nam Węgry z zupełnie innej strony. Wycieczka do Hortobagy - wielkiego ośrodka agroturystycznego była okazją do spędzenia czasu na łonie natury i poznania tamtejszej kultury. W środę odbyło się spotkanie, na którym reprezentanci poszczególnych krajów przedstawili nam wyniki ankiet dotyczących zdrowego trybu życia oraz zapoznali gości z typowymi dla ich krajów obyczajami żywieniowymi. Czesi zaskoczyli wszystkich swoim niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Skupili się bowiem przede wszystkim na motywie przewodnim naszego projektu, czyli braniem odpowiedzialności za przyszłość. Następnie zrobiono całej grupie pamiątkowe zdjęcie w centrum Debreczyna, które już następnego dnia ukazało się w regionalnej prasie.

Czwartkowy - przedostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu miasta Eger. Zobaczyłyśmy zamek króla Stefana I, opowiedziano nam jego historię oraz funkcję, jaką pełnił w ówczesnych czasach. Po powrocie z Eger nauczyciele szkoły goszczącej nas zorganizowali przyjęcie pożegnalne, na które wraz ze wszystkimi uczestnikami i opiekunami byłyśmy oczywiście zaproszone. 

Następnego - ostatniego dnia wizyty, przed południem wyjechałyśmy ze skąpanego w słońcu Debreczyna w kierunku pięknego Budapesztu. Ze łzami w oczach żegnałyśmy się z miastem, z naszymi kolegami i koleżankami, z którymi przez ten czas zdążyłyśmy się zaprzyjaźnić na dobre oraz z pobytem na Węgrzech. Tego samego dnia mieliśmy jeszcze prawie cały dzień na to, aby poznać uroki Budapesztu, który okazał się przepięknym miastem. Dopiero wieczorem zmęczone, ale w wesołych nastrojach o godzinie 20.05 pociągiem z Budapesztu ostatecznie opuściłyśmy ten przepiękny kraj udając się w kierunku Katowic. 
 
Niestety, to wspaniałe przeżycie jest już przeszłością. Wydarzyło się mnóstwo rzeczy, które zapisały się w naszej pamięci i już na zawsze pozostaną w naszych sercach jako wspomnienie tej cudownej wycieczki.

Opracowały:

Nauczycielki - mgr Karolina Wojtal, mgr Karolina Staszewska
Uczennice: Aleksandra Mela, Marta Raś, Marita Kokot, Zuzanna Kowalska, Klaudia Nicpoń