Próchnica zębów i choroby dziąseł należą do najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie - dotykają aż 3,9 miliarda ludzi. W Polsce ponad 90% nastolatków ma próchnicę. Wynika z tego, że chętniej dbamy o powierzchowność - zadbane włosy i paznokcie są wyrazem autoekspresji niejednej nastolatki. Jednak co kryje się pod powierzchnią pudru, fluidu i błyszczyku do ust? Czy wnętrze jamy ustnej młodego pokolenia przypomina krasową jaskinię, z której zwisają stalaktyty i stalagmity, czy raczej będzie to cuchnąca starością piwnica pełna spróchniałych sprzętów? Czy tak chętnie korzystamy z porad dentystów i higienistek stomatologicznych, jak z usług fryzjera czy kosmetyczki?
Podczas przygotowywania realizacji projektu przekonałam się, że ze świadomością młodego pokolenia w zakresie dbania o stan jamy ustnej wcale jest nie dobrze. Część młodzieży i ich rodziców rezygnowała i jasno deklarowała, że nie wyraża zgody, aby dziecko wzięło udział w projekcie sygnując to swoim nazwiskiem. Zastanawiałam się, co jest tego przyczyną i doszłam do wniosku, że młodzież po prostu boi się, że ktoś zajrzy im w „paszczę“ i zdemaskuje niecne oblicze lenistwa w zakresie dbania o zęby.
Jednak byli tacy, którzy chętnie do projektu przystąpili. I tak 25 października na sali gimnastycznej V LO odbyło się szkolenie stomatologiczne. Najpierw „ słusznej indoktrynacji” zostały poddane klasy drugie, później trzecie. Fachowcy, którzy przybyli do naszej szkoły - czyli panie stomatolog i higienistka stomatologiczna, rozpoczęły prelekcję od przeprowadzenia quizu z zakresu znajomości prawidłowej higieny zębów. Potem została przeprowadzona pogadanka, której towarzyszyły slajdy i filmy edukacyjne z zakresu higieny zdrowia i żywienia. Prelekcja trwała godziną lekcyjną, po której uczniowie mogli skorzystać z przeglądu jamy ustnej. Teraz cierpliwie czekamy na szczoteczki i pasty, które w najbliższym czasie przyjadą do szkoły, a każdy uczestnik dostanie zestaw do higieny jamy ustnej.
Projekt realizowany był w szkołach ponadpodstawowych makroregionu centralnego w ramach programu profilaktyki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wykonawcami projektu była firma LUX MED i Polskie Towarzystwo Higieniczne.
mgr Natalia Myga