Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 • a15.jpg
 • a48.jpg
 • f12.jpg
 • f20.jpg
 • h30.jpg
 • k1.jpg
 • k15.jpg
 • k17.jpg
 • k41.jpg
 • m15.jpg
 • n40.jpg
 • n41.jpg
 • n47.jpg
 • o10.jpg
 • o13.jpg
 • p50.jpg
 • p60.jpg
 • r4.jpg
 • r6.jpg
 • r78.jpg
 • s3.jpg
 • st03.jpg
 • st09.jpg
 • st10.jpg
 • t10.jpg
 • w19.jpg
 • w36.jpg

29 października 2019 roku uczniowie z klasy Ii, IIF, IIE, ID i IIIE wraz z panią dyrektor Małgorzatą Witek, mgr Marzanną Gromotowicz i mgr Aleksandrą Kielichowską udali się z wizytą do Krakowa. Celem były dwa bliskie naszym zainteresowaniom miejsca: MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ MOCAK i Konsulat Generalny USA.

Trzy wystawy, po których oprowadzili nas przewodnicy muzeum: II WOJNA ŚWIATOWA – DRAMAT, SYMBOL, TRAUMA; SHINIJ OGAWA, WCHODZĘ W KAŻDĄ RZECZYWISTOŚĆ i GUIDO CASARETTO: DUCHY MATERII – uświadomiły nam jak bardzo jesteśmy w stanie zagłuszać ostrzeżenia; że aby uniknąć przyszłej perfekcyjnej sztuczności nie możemy obojętnie traktować otaczającej nas materii; oraz że umiejętność wejścia w każdą rzeczywistość pomaga uciec od absurdu oraz rozwijać zarówno myślenie, jak i kreatywność. Polecamy to miejsce wszystkim!

Następnie udaliśmy się do Konsulatu Generalnego USA. Jak zwykle przygotowany specjalnie dla nas bogaty program spotkania w ramach programu „SPEAKERS PROGRAM” - był znakomitym doświadczeniem zarówno pod względem rozwijania naszych zainteresowań kulturą świata oraz doskonalenia kompetencji językowych.

Wicekonsul z Działu Konsularnego Kraig Cook poprowadził spotkanie w taki sposób, że czas upłynął prawie niezauważony. Zbyt szybko, bo jeszcze wiele pytań nie zostało zadanych, ale pozostaną na kolejne spotkania. Naszych uczniów nie trzeba było zachęcać do zadawania pytań. Mają opinię ciekawych i odważnych, dla których nie ma barier językowych. Chcę wiedzieć – pytam, a pytam, bo potrafię.

Poruszono wiele kwestii związanych z kulturą amerykańską, pracą dyplomatów, edukacją, zainteresowaniami. A ponieważ tematyka wszelkich pozytywnych inspiracji to temat rzeka - wiele pytań pozostało na kolejne spotkania.

Aneta z IIF ciekawa była możliwości spotkania sławnych ludzi dzięki pracy w dyplomacji. Po usłyszeniu odpowiedzi pana konsula, zamyśliła się: „spotkać i choć chwilę porozmawiać z byłym prezydentem USA Billem Clintonem – piękna sprawa … .

Dominika z Ii świadoma odpowiedzialności i ciężkiej pracy dyplomaty zapytała przekornie o „czas wolny”. Konsul w tej kwestii nie jest wyjątkiem. Podobnie jak wielu z nas uwielbia podróżować po Polsce i świecie. Nas cieszy jego pozytywne postrzeganie bliskich nam miejsc: Częstochowy, Katowic, Warszawy, Kielc, Zakopanego. Mamy nadzieję, że naszym zachowaniem na spotkaniu również urzekliśmy naszego gospodarza.

Szczególnym momentem wizyty w Konsulacie była chwila poezji. Jakub z Ii przygotował na okoliczność spotkania wiersz Emily Dickinson „I’m nobody, who are you?” Wzruszenie, a potem zastanowienie nad swoim „ja” dotknęło wszystkich. Jeszcze włoska pieśń, rozmowy o patriotyzmie – niezapomniane spotkanie! Gratulujemy naszym uczniom kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

Na zakończenie spotkania w imieniu społeczności przekazaliśmy Konsulowi Generalnemu dla całego Konsulatu życzenia świąteczne - artystycznie odmalowana przez mamę jednej z uczennic świąteczna dekoracja z logo V LO, to dla upamiętnienia 13 lat naszej współpracy. Zaprosiliśmy również Konsula na Finał Konkursu Angielskiej Ortografii „Spelling Quiz”, który odbędzie się 10 marca 2020 roku w siedzibie naszej szkoły.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu zatytułowanego "Why do we love misinformation?". Miłosz Wiatrowski, doktorant na jednej z amerykańskich uczelni, bada wpływ misinformacji, dezinformacji, malinformacji na zachowanie ludzi i ich postrzeganie świata. Dla nas był to zaskakujący temat, dzięki któremu, mamy nadzieję, docierające do nas różne informacje, po naszym rzeczowym zastanowieniu, będą nam sprzyjać.

Ostatnia część wizyty to spotkanie z przedstawicielką Amerykańskiego Centrum Informacji (AIRC), która opowiedziała o usługach Centrum i zachęcała do korzystania z bogatej oferty aktualnych i wyczerpujących informacji tam dostępnych. Mogliśmy poznać bezpośrednio miejsce i osoby, które tworzą elektroniczny miesięcznik ZOOM IN ON AMERICA. Znamy tą publikację i polecamy jak zawsze. To doskonałe źródło różnorakich informacji dla uczących się języka angielskiego, a i nagrody w konkursach mobilizujące! Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Miniona już wizyta wpisuje się pozytywnie w klimat wieloletniej już współpracy V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Polsce. Realizowany od 2007 roku w szkole program „Kulturoznawstwo USA” jest nowatorskim przedsięwzięciem, opartym na pomyśle i programie autorskim mgr Marzanny Gromotowicz, zachęcającym uczniów do rozwijania postaw otwartości i ciekawości wobec cywilizacji amerykańskiej, wzmacniającym poprzez realizację komponentu kulturowego ich kompetencje językowe.

Krótki spacer, po barwnym kolorami jesieni Krakowie dał wszystkim wiele przyjemności. Pamiętaliśmy oczywiście o zdjęciu z naszym patronem, a potem powrót, podobnie jak dojazd do Krakowa, to bez wątpienia festiwal talentów wokalnych naszych uczniów. W pamięci brzmią popularne piosenki i to na wiele głosów. Wysiadając przed szkołą myślami jesteśmy z kolejnym dniem, w bagażu wspomnień bogatsi, jak zawsze, o każdą wspólną krakowską chwilę. Pisząc sprawozdania, relacje z krakowskich spotkań, czasem mam wrażenie, że powtarzam się … ale uważam, że co pozytywne należy pielęgnować i o tym pamiętać. Mamy dobrych przyjaciół, i co najważniejsze - cudowną młodzież! Do następnego razu!

mgr Marzanna Gromotowicz

 

 

Na zdjęciach zaprezentowano przebieg szkolnej wycieczki do Krakowa do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Konsulatu Generalnego USA.

   

Gościmy  

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.

   
   

Partnerzy  

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


AMickiewiczProcent

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


ico covid19


vulcan 1


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


https://www.vmickiewicz.pl/images/stories/Spelling-Quiz_logo_sm_2020.png


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie