Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
  • a15.jpg
  • a48.jpg
  • f12.jpg
  • f20.jpg
  • h30.jpg
  • k1.jpg
  • k15.jpg
  • k17.jpg
  • k41.jpg
  • m15.jpg
  • n40.jpg
  • n41.jpg
  • n47.jpg
  • o10.jpg
  • o13.jpg
  • p50.jpg
  • p60.jpg
  • r4.jpg
  • r6.jpg
  • r78.jpg
  • s3.jpg
  • st03.jpg
  • st09.jpg
  • st10.jpg
  • t10.jpg
  • w19.jpg
  • w36.jpg

9 listopada 2018 roku w V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które przypada dokładnie na 11 listopada 2018 roku. Tę ważną dla wszystkich Polaków uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły. Następnie prowadzący akademię: Kuba Demczuk i Oliwia Wiśniewska (IA) powitali zaproszonych gości: panią Małgorzatę Gołębską – wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów V LO.

Po krótkim wstępie odśpiewaliśmy hymn państwowy o godzinie 11:11, łącząc się z uczniami wszystkich szkół w akcji „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczął się montaż słowno-muzyczny pt. „Pieśni, z którymi szliśmy do wolności” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Szkolnego pod opieką pań mgr Eweliny Aleksandrowicz i mgr Danuty Zielińskiej. Montaż poświęcony tym wszystkim Polakom: dowódcom, żołnierzom, sanitariuszom, kombatantom, którzy swą postawą i ofiarą swej krwi, wywalczyli niepodległość Naszej Ojczyzny 100 lat temu i później.

Jako pierwszy wystąpił Radosław Rutkowski (IIIB), który odczytał „Koncert Jankiela” (fr. Księgi XII „Pana Tadeusza”), w którym Adam Mickiewicz przypomina historyczne wydarzenia, poprzedzające rozbiory Polski i zachęca Polaków do zgody. Prowadzący uroczystość, Oliwia i Kuba (IA), z dumą zaznaczyli, że ten dzień, pamiętny dla naszych dziejów, nastąpił po kataklizmie I wojny światowej. Polacy walczyli o niepodległość na wielu frontach tej wojny. Wierzyli, że na mapie znów pojawi się samodzielny obszar o nazwie Polska. Walce tej towarzyszyła pieśń, która dawała siłę, świadomość więzi narodowej i wiarę w przetrwanie. Oliwia i Kuba przypomnieli nam historię „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni „Boże, coś Polskę”, którą usłyszeliśmy w wykonaniu Doroty Pietras (IB) i aktorów Amatorskiego Teatru Szkolnego. Mistrzowska, pełna ekspresji recytacja „Reduty Ordona” w wykonaniu Grzegorza Kulika (IIB), poruszyła serca widzów.

Następnie na scenie pojawił się Tomasz Bejm (IIC), który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego i mocnym, żołnierskim głosem odczytał rozkaz z dn. 3 sierpnia 1914 roku. Oczarowana widownia z przyjemnością wysłuchała patriotycznych pieśni: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Pałacyk Michla” w wykonaniu szkolnego chóru. A kiedy na scenę wkroczyły ze swoim repertuarem: Julia Bodziachowska (IIIF) „Miejcie nadzieję”, Oliwia Migoń (IIB) „Rozkwitały pąki białych róż” i Karolina Kasztelan (IIIB) „Taki kraj” – publiczność zamarła z zachwytu. Gromkimi brawami nagrodziła talent i artystyczne kreacje naszych aktorek.

Nie zabrakło również kolejnych, wzruszających recytacji. Wysłuchaliśmy „Balladę o Jurku Bitschanie” (Macieja Heromińskiego IIIB), fragment „Pokolenia” K. K Baczyńskiego (Grzegorza Kulika IIB) oraz fragment „Ballady” Czesława Miłosza (Wiktorii Bednarek IIIA). Ostatnim elementem artystycznym programu było wspomnienie słów naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, który dla szeroko pojętej wolności i niepodległości zrobił wiele dla Polaków, dla Polski, dla świata. Wysłuchaliśmy, jak mądrze i obrazowo mówił o ojczyźnie, o tym, do czego nie tylko my jako Polacy, ale my jako ludzie jesteśmy w życiu zobowiązani. Krótkie wyjątki z licznych wystąpień Karola Wojtyły odczytali chłopcy z IIA: Piotr Juszczyk, Bartłomiej Strojec i Jakub Łach przy akompaniamencie „Barki”, zagranej na skrzypcach przez Oliwię Migoń (IIB).

Po zakończonej części artystycznej, wszyscy razem, dumnie odśpiewaliśmy: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Pałacyk Michla”. Ważnym punktem uroczystości było symboliczne zapalenie zniczy przez Oliwię Wiśniewską (IA) i złożenie hołdu wszystkim rodakom, którzy umarli dla idei, aby siła nie rządziła prawem. My, uczniowie i nauczyciele V LO, pochyliliśmy się z serdecznością i głębokim żalem przed tymi matkami, których łez po stracie synów do dzisiaj nikt nie potrafi zetrzeć z twarzy. Ukłoniliśmy się prochom tych, którzy umierając prosili: Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli w jej służbie. Na koniec obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez uczniów z klasy IIIE, pod opieką pań mgr Beaty Wołowiec i mgr Doroty Magacz, którzy przeprowadzili na terenie Częstochowy sondę uliczną, dotyczącą wiedzy Polaków na temat święta niepodległości.

Następnie głos został oddany pani dyrektor Małgorzacie Witek, która ogłosiła wyniki konkursów o tematyce patriotycznej, przeprowadzonych w naszej szkole. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Po zakończeniu uroczystości wszyscy udaliśmy się przed budynek szkoły, gdzie czekała na nas niespodzianka. Zobaczyliśmy imitację przedwojennego pomnika Józefa Piłsudskiego, choć jeszcze nie w takiej wersji, w jakiej ma nastąpić odsłonięcie monumentu ok. 2021 roku. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się uczeń klasy IIB – Igor Morawiec, który zastygł w bezruchu na około 30 minut, na tymczasowo przygotowanym cokole.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak pięknie przygotowanej uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg uroczystości w V LO, a także tym uczestnikom, którzy aktywnie uczestniczyli w jej przebiegu. Dla nas wszystkich była to niezwykle wzruszająca chwila, że mogliśmy razem – bez względu na poglądy – cieszyć się z wolnej i niepodległej Polski. Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!

W akademii wystąpili:
Oliwia Wiśniewska (IA)
Kuba Demczuk (IA)
Dorota Pietras (IB)
Marcel Werbiński (IF)
Paweł Obstój (IF)
Jakub Łach (IIA)
Piotr Juszczyk (IIA)
Bartłomiej Strojec (IIA)
Grzegorz Kulik (IIB)
Oliwia Migoń (IIB)
Igor Morawiec (IIB)
Tomasz Bejm (IIC)
Oktawia Hak (IID)
Wiktoria Bednarek (IIIA)
Karolina Kasztelan (IIIB)
Radosław Rutkowski (IIIB)
Piotr Maciąg (IIIB)
Marzena Keler (IIIB)
Maciej Heromiński (IIIB)
Julia Bodziachowska (IIIF)

Obsługa techniczna: Jan Zalega (IIB)

Dawid Zębik (klasa IIIB)
zdjęcia: Sara Wojciechowska (IIA)
opieka redakcyjna - Danuta Zielińska

(W galerii znajdują się zdjęcia z obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie)

 

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie