Drukuj
Odsłony: 2211

kon2019 

1 kwietnia 2019 roku w V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Konsulatu Generalnego USA w Krakowie: Jamesa Younga i Janiny Galas ze społecznością szkoły. Wydarzenie wpisuje się w obchodzoną w roku 2019 setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski ze Stanami Zjednoczonymi, 45 rocznicę powstania Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i 13 rocznicę współpracy V LO z placówkami dyplomatycznymi USA w Polsce.

Na tę okoliczność Julia (IF), Jagoda (IIC), Gabi i Bartek (IIA) przedstawili prezentację multimedialną nawiązującą do historii Polski i Stanów Zjednoczonych. pt. "MORE THAN A HUNDRED YEARS TOGETHER". Była legenda o Lechu, Czechu i Rusie, początkach państwa polskiego, Akademii Krakowskiej, Bitwie pod Grunwaldem, Ołtarzu Wita Stwosza, odkryciach Krzysztofa Kolumba i Mikołaja Kopernika, pierwszych osadnikach w Ameryce Północnej, Deklaracji Niepodległości, Kościuszce i Pułaskim, i o pierwszych na świecie ustawach zasadniczych: Konstytucji Stanów Zjednoczonych (1787) i Konstytucji 3 Maja uchwalonej w 1791 roku ustawie regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Kiedy Stany Zjednoczone zaczęły rozwijać swoją niepodległość, Polska zaczynała ją tracić. W 1795 roku, po III rozbiorze Polska znika z map świata, ale na szczęście duch wolności w narodzie pozostał. Przywołane zostały w prezentacji słowa wypowiedziane w 1858 roku przez jednego z najwybitniejszych przywódców amerykańskich - Abrahama Lincolna: "house divided against itself, cannot stand – dom podzielony nie może się ostać" oraz wydarzenia i ludzie z lat 1914-1918.

8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu 28 prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson zawarł słynne 14 punktów - projekt nowego ładu politycznego po zakończeniu I wojny światowej. Punkt 13 to zapowiedź niepodległej Polski: "Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową".

Po 123 latach Polska odzyskuje niepodległość. Dzięki projektowi Konsulatu Generalnego USA w Krakowie (http://100latrazem.pl/#start) poznajemy pierwszego dyplomatę USA w Warszawie Hugh S. Gibsona. Składając Marszałkowi Piłsudskiemu listy uwierzytelniające przypomniał wspólnych bohaterów Polski i Ameryki: Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. W ciągu pięciu lat służby dyplomatycznej udało się Gibsonowi kilkakrotnie spotkać z Józefem Piłsudskim. Odbywali wtedy długie rozmowy w cztery oczy. Hugh S. Gibson pisał, z Paryża 19 kwietnia 1919 roku, do Mary S.Gibson - matki: […] Rozbawiłoby Cię, gdybyś zobaczyła, jakie stanowisko mi zaproponowano … (Hugh S. Gibson, Amerykanin w Warszawie, s. 77).

3 maja 1919 roku rozpoczyna się prawdziwa praca dyplomatyczna Hugh Gibsona. W Polsce nie jest osamotniony, ma wielu przyjaciół: arystokratów i dyplomatów. Wśród nich jest także Ignacy Paderewski. Byli bardzo bliskimi przyjaciółmi. W roku 1946 Gibson powrócił do Warszawy. Miasto, które znał już nie istniało.

Na koniec prezentacji przypomnieliśmy 13 lat naszej bogatej współpracy z Konsulatem, w tym wizytę Ambasadora Victora Ashe w 2009 roku, spotkania z wieloma dyplomatami, astronautami, poetą, stypendystami Fulbrighta i wizyty w siedzibie Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Nie mogło też zabraknąć informacji o ulubionym przez nas czasopiśmie: Zoom in on America - usinfo.pl.

Następnie głos zabrali nasi goście przypominając, że Stany Zjednoczone za prezydentów: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, nie tylko uznały polską państwowość za warunek pokojowego ładu w Europie, ale w latach 1919–22 udzieliły Polsce dużego wsparcia materialnego. W 1926 roku, w dowód wdzięczności, na okoliczność 150 rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości, Polacy zebrali w kraju 5,5 miliona podpisów pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Pod tym adresem można sprawdzić, który z naszych przodków podpisał ową deklarację: http://deklaracja.genealodzy.pl/.

James Young w swoim wystąpieniu nawiązał do Programu Fulbrighta, który to od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami, w tym oczywiście i Polskę. Na dzień dzisiejszy wśród absolwentów programu jest 59 Laureatów Nagrody Nobla, 90 Laureatów Nagrody Pulitzera i 33 przywódców państw.

Po wystąpieniu gościa nadszedł czas na dyskusję i jak zwykle przy takich okazjach nie zabrakło pytań o wrażenia z pobytu w naszym kraju, o polską i amerykańską kuchnię, relacje z ludźmi, ulubione miejsca. Ale, jak zawsze, jeszcze więcej ciekawości pozostało na kolejne spotkanie. Gratulujemy naszym uczniom kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

Dziękujemy gościom za przybycie, pani dyrektor Małgorzacie Witek, naszym profesorom: Kindze Michalik, Krzysztofowi Łudzikowi, Renacie Owusu, Annie Kurzacz, Dorocie Pożarlik i wszystkim, dzięki którym mogliśmy się spotkać. Na koniec spotkania młodzież przygotowała muzyczną niespodziankę, która bardzo spodobała się wszystkim zgromadzonym na sali uczestnikom spotkania. Bardzo dziękujemy wszystkim za spotkanie i do następnego razu!

mgr Marzanna Gromotowicz

 

(W galerii znajdują się zdjęcia ze spotkania przedstawicieli Konsulatu Generalnego USA w Krakowie ze społecznością szkoły.)