Drukuj
Odsłony: 2217

10 października 2018 roku uczniowie V LO wraz z mgr Marzanną Gromotowicz i mgr Agnieszką Humaj udali się z wizytą do Krakowa. Celem były dwa bliskie naszym zainteresowaniom miejsca: Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (muzeum założone w Krakowie w 1946 r. gromadzące eksponaty z zakresu historii farmacji i techniki farmaceutycznej) oraz Konsulat Generalny USA z którym nasze liceum współpracuje od 2006 roku.


W muzeum zwiedziliśmy stałą ekspozycję mieszczącą się na kilku poziomach budynku, od piwnicy po strych. Wrażenie na nas zrobiły dawniej używane naczynia apteczne, moździerze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny, surowce lecznicze, w tym wielość pachnących ziół wykorzystywanych w dawnym lecznictwie i obecnie, a także pamiątki po wybitnych farmaceutach. Jeden z kolegów stał się aptekarzem na chwilę i na naszych oczach pod opieką oprowadzającej nas po muzeum pani – przygotowywał, na wzór dawnych recept tabletki. Nie odważyliśmy się spróbować, ale przynajmniej poznaliśmy metodę ich produkcji.

Następnie udaliśmy się do Konsulatu Generalnego USA. Stany Zjednoczone utrzymują stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami świata i organizacjami międzynarodowymi, co stwarza konieczność utrzymywania około 250 placówek dyplomatycznych i łącznikowych na całym świecie. 10 października 2018 r. młodzież V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie gościła w jednej z nich, w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Na początek mieliśmy spotkanie z Klaudią, która wzięła udział w programie FLEX. Szczegóły dotyczące udziału w programie są opublikowane na naszej stronie: https://www.vmickiewicz.pl/2504-udzial-w-programie-flex-2

Tegoroczna rekrutacja do Programu FLEX trwa do 16 października 2018 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria, między innymi: należy być uczniem 3 klasy gimnazjum, bądź 1 lub 2 klasy liceum/technikum oraz być urodzonym pomiędzy 15.07.2001 - 15.07.2004. Klaudia zachęcała wszystkich do udziału.

W sali Amerykańskiego Centrum informacji, na tle klimatycznej wystawy amerykańskich wspomnień laureatów konkursu fotograficznego „My America”, dla uczestników programu Summer Work Travel, odbyło się w ramach programu "SPEAKERS PROGRAM" - spotkanie z Wicekonsulem Bryantem Whitfield.

Tematem wiodącym były dwie ważne rocznice: 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę (2018) oraz 100 lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Stanami Zjednoczonymi (2019). Prezentacja wicekonsula zatytułowana: "100 lat razem: LUDZIE – HISTORIA – PRZYSZŁOŚĆ" nawiązywała do wspólnej historii Polski i Stanów Zjednoczonych.

Były więc wspomnienia i w pamięci pozostaną między innymi: Kościuszko i Pułaski; Paderewski;

Prezydent Wilson i tak ważny dla Polski 13 punkt - zapowiedź niepodległej Polski. 8 stycznia 1918 roku, 1918 roku w orędziu do Kongresu 28 prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson zawarł słynne 14 punktów - projekt nowego ładu politycznego po zakończeniu I wojny światowej. Dla Polski ważny był punkt 13 – zapowiedź niepodległej Polski: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.

Prezydent Hoover poruszony trudną sytuacją gospodarczą i jego pomoc dla Polski;
Stany Zjednoczone za prezydentów: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, nie tylko uznały polską państwowość za warunek pokojowego ładu w Europie, ale w latach 1919–22 udzieliły Polsce dużego wsparcia materialnego. W 1926 roku, w dowód wdzięczności, na okoliczność 150 rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości, Polacy zebrali w kraju 5,5 miliona podpisów pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Pod tym adresem można sprawdzić, który z naszych przodków podpisał ową deklarację: http://deklaracja.genealodzy.pl/.

Maria Skłodowska-Curie;
Amerykańska pomoc przy budowie szpitala w Częstochowie;
Amerykańska pomoc w czasie trwania II wojny światowej i w latach 1950-1960;
1964 rok – ślubna obrączka JFK złożona w darze Jasnej Górze;
Prezydent Ronald Reagan i pokaz filmu „Człowiek z żelaza" w Białym Domu (1982 r., po którym mówi się, że prezydent miał łzy w oczach; Reagan ogłosił 30 stycznia 1982 r - Dniem Solidarności z Polską;
Prezydent Reagan i Papież Jan Paweł II;
1999 i wstąpienie Polski do NATO;
2004 i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej;
Społeczność Polska w Chicago;
Miejsca pamięci w obu krajach;
Programy dla młodzieży: Visit & Study in America, Flex;

W pamięci mamy ubiegłoroczną wizytę w Konsulacie i spotkanie z szefową Sekcji Konsularnej panią Kathryn Porter, która zaskoczyła nas informacją, że pierwszym krajem, które uznało jako pierwsze Stany Zjednoczone Ameryki było – Maroko. Po wykładzie miała miejsce dyskusja. Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania. Gdy pierwsze nieśmiałości zostały przełamane, bariery językowe przestawały mieć znaczenie, a zainteresowanie zaczynała się konkretyzować. Poruszono wiele kwestii związanych z historią i współczesnością dyplomacji amerykańskiej, oraz szeroko rozumianą kulturą amerykańską. Nie zabrakło pytań o wrażenia z pobytu w naszym kraju, o polską kuchnię, relacje z ludźmi. Ale, jak zawsze, jeszcze więcej ciekawości pozostało na kolejne spotkanie. Pytanie o ulubiony żart wicekonsula było dla niego zaskakujące, a odpowiedź rozbawiła nas wszystkich. Gratulujemy naszym uczniom kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

W kolejnej części wizyty mieliśmy okazję spotkania z przedstawicielką Amerykańskiego Centrum Informacji (AIRC), która opowiedziała o usługach Centrum i zachęcała do korzystania z bogatej oferty aktualnych i wyczerpujących informacji tam dostępnych. Mogliśmy poznać bezpośrednio miejsce i osoby, które tworzą elektroniczny miesięcznik ZOOM IN ON AMERICA. Znamy tą publikację i polecamy jak zawsze. To doskonałe źródło różnorakich informacji dla uczących się języka angielskiego, a i nagrody w konkursach mobilizujące!

Na koniec wysłuchaliśmy prezentacji "AMERYKAŃSKO – POLSKIE STULECIE". Zachęcamy wszystkich do zajrzenia na stronę: http://100latrazem.pl/#start. Projekt nawiązuje do wypowiedzi Prezydenta Woodrowa Wilsona: "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, który może łączyć świat." Ze świadomością tego co było - łatwej nam będzie budować mocny fundament naszej przyszłości.

Miniona już wizyta wpisuje się pozytywnie w klimat wieloletniej już współpracy V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Polsce. Realizowany od 2007 roku w szkole program „Kulturoznawstwo USA” jest nowatorskim przedsięwzięciem, opartym na pomyśle i programie autorskim mgr Marzanny Gromotowicz, zachęcającym uczniów do rozwijania postaw otwartości i ciekawości wobec cywilizacji amerykańskiej, wzmacniającym poprzez realizację komponentu kulturowego ich kompetencje językowe. Na temat dalszej współpracy mgr Marzanna Gromotowicz rozmawiała z Panią Amy Steinman, Konsul ds. Prasy, Kultury i Edukacji w konsulacie.

Krótki spacer, po Krakowie - jak zwykle malowanym kolorami jesieni, dał wszystkim wiele przyjemności. Powrót, podobnie jak dojazd do Krakowa, to bez wątpienia festiwal talentów wokalnych naszych uczniów. W pamięci brzmi między innymi „Agnieszka …" na wiele głosów… Wysiadając przed szkołą myślami jesteśmy z kolejnym dniem, w bagażu wspomnień bogatsi, jak zawsze, o każdą wspólną krakowską chwilę. Do następnego razu!

mgr Marzanna Gromotowicz

(Na zdjęciach znajduje się młodzież z V LO podczas wycieczki do Krakowa)