Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
  • a15.jpg
  • a48.jpg
  • f12.jpg
  • f20.jpg
  • h30.jpg
  • k1.jpg
  • k15.jpg
  • k17.jpg
  • k41.jpg
  • m15.jpg
  • n40.jpg
  • n41.jpg
  • n47.jpg
  • o10.jpg
  • o13.jpg
  • p50.jpg
  • p60.jpg
  • r4.jpg
  • r6.jpg
  • r78.jpg
  • s3.jpg
  • st03.jpg
  • st09.jpg
  • st10.jpg
  • t10.jpg
  • w19.jpg
  • w36.jpg

kon2019 

1 kwietnia 2019 roku w V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Konsulatu Generalnego USA w Krakowie: Jamesa Younga i Janiny Galas ze społecznością szkoły. Wydarzenie wpisuje się w obchodzoną w roku 2019 setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski ze Stanami Zjednoczonymi, 45 rocznicę powstania Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i 13 rocznicę współpracy V LO z placówkami dyplomatycznymi USA w Polsce.

Na tę okoliczność Julia (IF), Jagoda (IIC), Gabi i Bartek (IIA) przedstawili prezentację multimedialną nawiązującą do historii Polski i Stanów Zjednoczonych. pt. "MORE THAN A HUNDRED YEARS TOGETHER". Była legenda o Lechu, Czechu i Rusie, początkach państwa polskiego, Akademii Krakowskiej, Bitwie pod Grunwaldem, Ołtarzu Wita Stwosza, odkryciach Krzysztofa Kolumba i Mikołaja Kopernika, pierwszych osadnikach w Ameryce Północnej, Deklaracji Niepodległości, Kościuszce i Pułaskim, i o pierwszych na świecie ustawach zasadniczych: Konstytucji Stanów Zjednoczonych (1787) i Konstytucji 3 Maja uchwalonej w 1791 roku ustawie regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Kiedy Stany Zjednoczone zaczęły rozwijać swoją niepodległość, Polska zaczynała ją tracić. W 1795 roku, po III rozbiorze Polska znika z map świata, ale na szczęście duch wolności w narodzie pozostał. Przywołane zostały w prezentacji słowa wypowiedziane w 1858 roku przez jednego z najwybitniejszych przywódców amerykańskich - Abrahama Lincolna: "house divided against itself, cannot stand – dom podzielony nie może się ostać" oraz wydarzenia i ludzie z lat 1914-1918.

8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu 28 prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson zawarł słynne 14 punktów - projekt nowego ładu politycznego po zakończeniu I wojny światowej. Punkt 13 to zapowiedź niepodległej Polski: "Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową".

Po 123 latach Polska odzyskuje niepodległość. Dzięki projektowi Konsulatu Generalnego USA w Krakowie (http://100latrazem.pl/#start) poznajemy pierwszego dyplomatę USA w Warszawie Hugh S. Gibsona. Składając Marszałkowi Piłsudskiemu listy uwierzytelniające przypomniał wspólnych bohaterów Polski i Ameryki: Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. W ciągu pięciu lat służby dyplomatycznej udało się Gibsonowi kilkakrotnie spotkać z Józefem Piłsudskim. Odbywali wtedy długie rozmowy w cztery oczy. Hugh S. Gibson pisał, z Paryża 19 kwietnia 1919 roku, do Mary S.Gibson - matki: […] Rozbawiłoby Cię, gdybyś zobaczyła, jakie stanowisko mi zaproponowano … (Hugh S. Gibson, Amerykanin w Warszawie, s. 77).

3 maja 1919 roku rozpoczyna się prawdziwa praca dyplomatyczna Hugh Gibsona. W Polsce nie jest osamotniony, ma wielu przyjaciół: arystokratów i dyplomatów. Wśród nich jest także Ignacy Paderewski. Byli bardzo bliskimi przyjaciółmi. W roku 1946 Gibson powrócił do Warszawy. Miasto, które znał już nie istniało.

Na koniec prezentacji przypomnieliśmy 13 lat naszej bogatej współpracy z Konsulatem, w tym wizytę Ambasadora Victora Ashe w 2009 roku, spotkania z wieloma dyplomatami, astronautami, poetą, stypendystami Fulbrighta i wizyty w siedzibie Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Nie mogło też zabraknąć informacji o ulubionym przez nas czasopiśmie: Zoom in on America - usinfo.pl.

Następnie głos zabrali nasi goście przypominając, że Stany Zjednoczone za prezydentów: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, nie tylko uznały polską państwowość za warunek pokojowego ładu w Europie, ale w latach 1919–22 udzieliły Polsce dużego wsparcia materialnego. W 1926 roku, w dowód wdzięczności, na okoliczność 150 rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości, Polacy zebrali w kraju 5,5 miliona podpisów pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Pod tym adresem można sprawdzić, który z naszych przodków podpisał ową deklarację: http://deklaracja.genealodzy.pl/.

James Young w swoim wystąpieniu nawiązał do Programu Fulbrighta, który to od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami, w tym oczywiście i Polskę. Na dzień dzisiejszy wśród absolwentów programu jest 59 Laureatów Nagrody Nobla, 90 Laureatów Nagrody Pulitzera i 33 przywódców państw.

Po wystąpieniu gościa nadszedł czas na dyskusję i jak zwykle przy takich okazjach nie zabrakło pytań o wrażenia z pobytu w naszym kraju, o polską i amerykańską kuchnię, relacje z ludźmi, ulubione miejsca. Ale, jak zawsze, jeszcze więcej ciekawości pozostało na kolejne spotkanie. Gratulujemy naszym uczniom kompetencji językowych i wysokiej kultury dyskusji.

Dziękujemy gościom za przybycie, pani dyrektor Małgorzacie Witek, naszym profesorom: Kindze Michalik, Krzysztofowi Łudzikowi, Renacie Owusu, Annie Kurzacz, Dorocie Pożarlik i wszystkim, dzięki którym mogliśmy się spotkać. Na koniec spotkania młodzież przygotowała muzyczną niespodziankę, która bardzo spodobała się wszystkim zgromadzonym na sali uczestnikom spotkania. Bardzo dziękujemy wszystkim za spotkanie i do następnego razu!

mgr Marzanna Gromotowicz

 

(W galerii znajdują się zdjęcia ze spotkania przedstawicieli Konsulatu Generalnego USA w Krakowie ze społecznością szkoły.)

   

Partnerzy  

brazowa tarcza

Brązowa szkoła


logo small


 

godlo polski


Biuletyn Informacji Publicznej

bip


 

logoSpellMaster


Zlote Szkoly Logo 1080x1080


PODATEKmicek

 


DEKLARACJA

DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA

PRYWATNOŚCI


 DP


 

ujd small

 


 MIĘDZYWOJEWÓDZKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikSP

DLA UCZNIÓW

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

„MŁODY CHEMIK”

 


 ico covid19


OGÓLNOPOLSKI

TURNIEJ CHEMICZNY

logo MłodyChemikPonad

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ

PONADPODSTAWOWYCH


vulcan 1


Logo konkursMickiewicz


wielcy polacy slogo

Konkurs

Wielcy Polacy na Kresach


male ojczyzny slogo

Konkurs

Małe ojczyzny -

nasza tożsamość


Interpretacja utworu slogo

Konkurs

Twoja interpretacja

utworu literackiego


LOGO V LO im. A. Mickiewicza

Tarcza


ikona Biblioteka


MickArt


wspolnota slogo


 zoom n m logo

 


mat obiektyw2021


kon2019rita


smartcookie101


Logo Check your English


Logo UPRP small


wst


LogoWilno

Szkoła Partnerska


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Projekt polsko-grecki PO WERProgram Operacyjny

Wiedza Edukacja Rozwój

2014-2020 (PO WER)


facebook


instagram


Snap


Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

epuap


 logo cke

Matura


Współpracujemy z

zycieczestochowy


 Urząd Miasta Częstochowy

urzadczestochowa


 Bursa Miejska w Częstochowie

bursamiejska


 

 doradztwo


 Teatr im. Adama Mickiewicza

teatrimmickiewicza


 Pomoc psychologiczna

zespolporadni

 

   

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
© V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Logowanie